HÖH: Eski göçmenler vizesiz Bulgaristan’a gelebilsin

Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (DPS), 1960 ve 1970 yıllarında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden Türklerin Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabilmelerini istiyor.

HÖH milletvekili Çetin Kazak, Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’la görüşerek bu konuduka isteklerini dile getireceklerini belirtti. ‘Eski göçmen olarak adlandırılan insanlarımızdan vize istenmesinde bir mantık yok. Onlar burada doğdu. Sürekli ziyaret ettikleri akrabaları ve yakınları var’ diyen Kazak, bu konumda bulunan 150 ile 200 bin cıvarında eski göçmenin varolduğunu kaydetti.

AJANS BG

13 yorum

 1. HÖH'ün son dönemlerdeki tutumu güzel ama sanki biraz geç kaldılar böyle şeylere. bu arada birşeyi merak ediyorum: Filibe'deki meydanın adını değiştirilmesi yönünde oy kullanan HÖH'lü Belediye Meclis üyelerini partiden ne zaman ihraç edecekler?

  YanıtlaSil
 2. Bulgaristan için büyük kazanç olur,eğer kabul edilirse ülkeye çok sayıda eski göçmen doğup büyüdüğü topraklara,atalarının mezarlarına koşacaktır.Bunun yanında ülkeye de iyi döviz girdisi olacaktır.Bence akıllı davranıp bu teklifi kabul etmelidir.Yoksa işleri hiç kolay değil.

  YanıtlaSil
 3. Evet son dönemdeki tutumunu bende destekliyorum. Mecbur kalıyorlar değişmeye, halbuki kendileri zorlamadan değişebilselerdi yıllar içinde ne kadar daha güzel ve güçlü olarlardı. Bence parti içindeki 20 yıldır sadece parazit olarak yaşamış olanlar uzaklaştırılmalı.

  YanıtlaSil
 4. Ha şöyle saadete gelin saadete. Bultürk bunu önereli yıllar oldu. Bultürk'ün projeleri uygulayın da görün Bulgaristan Türkleri arasında birliktelik oluyor mu, olmuyor mu . Ajanlar ve kominist uşakları temizlendikten sonra partinin içinden inanın bu iş çok kolay olacak. Tebrikler!

  YanıtlaSil
 5. HÖH liler ve destekçileri, hepinize dobarden diyorum - dünyanın sonu geldi haberiniz yok byaaaaaaaaaaaaaaaaaaa koyunlar tükenmekteler ...

  YanıtlaSil
 6. YİYETİM SENİN BUL Kİ TÜRKünü Yıllar önce önermişte falan filan.Sahte kahramanlık yapmayın.HÖH kendine gelmeye başlıyor bizimde onlara destek olmamız lazım köstek değil.Yok ben demiştimde yok ben yapmışımda bunlar boş laflar kimseye fayda getirmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kominist kafalardan kurtulalım ve at gözlüklerini da atalım dünyaya gerçekçi gözlerle bakmayı öğrenelim. Demiştim memiştim yok belgeler var belgeler. Çalışanlar her zaman kazanır. Bunun sonucu en yakın zamanda görülecek sen merak etme.

   Sil
 7. HÓH: sayin Ahmed.Doganin sayesinde Avrupa.Parlamentosuna 4 uye gónderebilmisti bunlarin ikisi Túrklerden olusur ikisi ise bulgardir amaa sayin Metin Kazak benim için çook degerli bir bg turku temsiilcilerinden biri çikti ne mutliki gonul isterki Diger HÓH,lu Millet Vekiillerimizdende akli seliim olurlar bóylesi olaylari oy birlikteleriyle eskiden 1914,lerden 1978lere kadar.Túrkiyeye góçeden Bulgaristan Magacirlarimizinda.Bulgaristana vizesiz girmelerini saglanmasini on plana sokarlar IISALLAH DIYORUM BEN BURADAN.Saygilar.

  YanıtlaSil
 8. Rumeli Balkan Federasyonu'na teşekkür edin.HÖH aklını başına getirdi.Bulgaristan Adalet Federasyonu ile imzaladığı protokolden sonra HÖH o protokolde yazılı maddeleri talep etmeye başladı.Teşekkürler Ayhan Bölükbaşı teşekkürler Rumeli Balkan Federasyonu iyiki varsınızda.Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor.O Protokolü okumayanlar www.rumelibalkanfederasyonu.org girsinlerde okusunlar.Hepsi orada yazılı.Boş kahramanlığı bırakın,iş yapanlara destek olun

  YanıtlaSil
 9. Sadece vize değil vatandaşlık hakkı da verilmeli.. İsteyenin kullanma hakkı olmalı.. Çünkü 89 olayları akşamdan sabaha değişen bir polikanın ürünü değldir. 68-78 yılları esnasında da isim değiştirmeler ve baskılar yapılmış ve pek çok Türk düzenini bozarak Göç anlaşması ile de olsa Bulgaristanı terketmek zorunda kalmıştır. Kalanlar da 89 a kadar aynı baskılara artarak maruz kalmış ve sonunda 89 a gelinmiştir. Dolayısıyla olayın öncesini de kalıcı şekilde çözmek gerekir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 10. Bunlar hepsi iyi ama artık bir çoğu milletvekili gitmesi gerekiyor. Bunlar eski totaliter sistemi yarattılar bir türlü gitmek istemiyorlar. Daha genç ve dinamik birileri gelmeli diye düşünenlerin sayısı çok hem de çok. Belki HÖH Kırcaal il başkanından başlanması gerekiyor örnek olmalı.

  YanıtlaSil
 11. BAK SU YORUMCUNUN YAZISINA,AHMED DOGAN AVRUPA PARLEMENTOSUNA DORT MILLET VEKILI GONDERMIS,abe gavat oglu gavat,ahmed dalesine mi oy veriyor bulgaristan turkleri yoksa dps,ye mi oy veriyor.o serefsiz dale bulgaristan parlementosuna KIRCAALI HALKININ OYLARIYLA GIDIYOR.gercekci olmakta yarar var;dps,de buyuk degisim olmasi kacinilmaz hale gelmistir.hirsizlar,ugrsuzlar,ajanlar,hainler gitsin yerlerine PIRIL,PIRIL T U R K GENCLERI GELSIN.onlar gitmezlerse BIZ o serefsizleri secim sandigina gomecegiz.

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.