27 Mart 2013 Çarşamba

Bulgaristan-Türkiye sınırındaki ‘altın göl’ özelleşti


Kapıkule’den Bulgaristan’a girişlerde araçların dezenfeksiyonu için kullanılan çukur özelleşti.
Türkiye’den Bulgaristan’a Kapıkule Sınır Kapısı’nın hemen çıkışında, Bulgar tarafında araçların içinden geçmek zorunda bırakıldığı dezenfekte çukurunun işletmesi özel bir şirkete verildi.
Yıllarca Bulgaristan sınır veteriner kurumu tarafından çukurdan geçen araçlardan toplanan dezenfekisyon ücreti artık özel şirket tarafından tahsil edilecek.
Çukurla ilgili geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan yolsuzluk olaylarından sonra dezenfekte çukuruna kimyasal maddeler yerine sadece su doldurulduğu, böylece de devlet memurlarının haksız yere para kazandıkları iddialarının ardından özel şirkete devredilen dezenfeksiyon çukuru, Bulgaristan’da ‘altın göl’ olarak biliniyor
Yetkililerin yaptığı açıklamada ise dezenfeksiyon ücretlerine zam yapılmayacağı ve fiyatların aynı kalacağı belirtildi. Halihazırda Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yapan özel araçların sürücüleri 2 Avro, yük aracı ve otobüs şoförleri ise 10’ar Avro 'araç dezenfekte ücreti' ödemek zorunda.
AJANS BG

Hiç yorum yok:
Write yorum

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.