28 Mart 2013 Perşembe

Bulgaristan'da olduğu gibi Kosova'da da üçüncü Türk partisi kuruluyor


Bulgaristan'da olduğu gibi Kosova'da da Türklere ait üçüncü Türk partisi kuruluyor. Balkan Günlüğü Gazetesinin haberine göre, yeni Türk partisinin en geç 2 ay içinde Kosova Merkez Seçim Komisyonu’na kaydını yaptırması bekleniyor. 
Kosova’da yakın bir süre içinde yeni bir Türk siyasi parti kuruluyor. KDTP’den (Kosova Demokratik Türk Partisi) kopmalarla kurulacak yeni bir Türk partisi, Kosova siyasi sahnesinde yer alacak. Yeni parti merkezinin Mamuşa ya da Priştine’de yer almasının  planlandığı öğrenildi. Kosova’da şu anda kayıtlı olarak 20 yıllık geçmişi olan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ve Kosova Türk Birliği (KTB) faaliyet göstermekte.
AJANS BG

2 yorum:
Write yorum
 1. Bulgaristan'da HÖH, HŞHP ve UHÖH'e Türk partisi diyorlar, ama onların açılımlarında "Türk" kelimesi geçmiyor. Oysa Kosovalı Türkler sayıca bizden kat kat az olmalarına rağmen daha Türkçü bilince sahip. Biz daha bilinçsiziz.

  İşte size örneği:

  BULGARİSTAN
  HÖH - Hak ve Özgürlükler Hareketi
  HŞHP - Hürriyet ve Şeref Halk Partisi
  UHÖH - Ulusal Hak ve Özgürlükler Hareketi

  KOSOVA
  KDTP - Kosova Demokratik Türk Partisi
  KTB - Kosova Türk Birliği

  Kosova'daki durumu yakından takip etmiyorum, ama Bulgaristan'da olduğu gibi üç tane Türk partisine gerek kaldığına göre bu işin içinde bit yeniği var gibi geliyor bana.

  YanıtlaSil
 2. Bulgaristan Anayasası etnik partilere izin vermiyor, ancak Bulgar kelimesi geçen partilerde sorun yok. Türk kelimesi ne yazık ki bir tabu.

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.