1 Nisan 2013 Pazartesi

Alfa Research: 2009 seçimlerine kıyasla HÖH'ün oylarında düşüş görülüyor

Seçim kampanyasından önce Alfa Research'ın yaptığı araştırmaya göre Ocak ayındaki ankete kıyasla Hak ve Özgğrlükler Hareketi'nin (HÖH) oylarında bir değişiklik yok, %4.8 kalacak. Ancak 2009 seçimleriyle kıyaslandığında düşüş görülüyor.

Seçim kampanyasından önce Alfa Research'ın yaptığı araştırmaya göre Bulgaristan Vatandaşları Avrupa Kalkınması (GERB) partisinin alacağı oylar %21.9, Bulgar Sosyalist Partisi'nin (BSP) ise %17.4.

Ocak ayında yapılan araştırmaya kıyasla GERB, %20.9'dan %21.9'a çıkarak %1 ilerleme, BSP de %18.5'ten %17.4'e %1.1 gerileme kaydetti. Milliyetçi parti Ataka'nın da oyları %1.9'dan 5.5'e yükselmesiyle %3.6 arttı.

Vatandaşların Bulgaristan'ı Hareketi partisinin seçmenleri de %5.6'dan %3.9'a indi. Yine de 42. hükümette beşinci parti olma şansı var.

Güçlü Bulgaristan Demokratları Birliği (DSB-Edinstvo) ile Skat televiyonunun kurduğu Bulgaristan Millȋ Kurtuluş Cephesi'nin (NFSB) %4 barajını aşmak için mücadele vermesi ihtimali yüksek.

 

PROTESTOLARA İLİŞKİN SONUÇLAR

Protestolar dinmesine ve sivil hareketlenmelerde bölünmeler olmasına rağmen, Bulgaristan vatandaşlarının protestoları destekliyor. Anket yapılanların %55'i protestoları tamamen, %38'i de kısmen onaylıyor. %36'sı sokaklara dökülmeye hazır olduğunu belirtti.

 

Aydın Osman | AJANS BG

5 yorum:
Write yorum
 1. Ee baktigimizda o Alfa risirch ta Gerbçiler için çalisiyoordur bu olsa olsa kocaan bir yalan oluyordur.

  YanıtlaSil
 2. Bulgaristan Turkleri degsiklik yapmak istiyorsak once DPS komunist partisini yok edip sonra da Turkiyedeki kurmus olduklari dernek ve satilmis dernek bakanlarindan baslamak gerek.Onlara soru sorup cezalandirmak gerek,nedense onlar 23 yildir Bulgar isimli Bulgaristan Turklerine DPS'yi ayakta tutmak icin once Turkiyede Turk isimlerinle,sonra da Bulgaristana onlarca DPS mafiyasindan kanli HARAM ve calma paralarlan odenilmis otobuslere doldurup birer kez daha Bulgaristanda oy verdirdiler.DPS ve DPS dostlari Onlar para icin herseyini satabilir.Onlarin ve dostlarinin cepleri dolu olsun halklan isi yok.Serefsiz ve namussuz bir insan oteki insanin serefini namusunu dusunur mu hic?

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle haklısın! GERB'le yarışacak ciddi parti BSP. Onun oylarının düştüğünü söylüyor. Ataka GERB'i desteklemeye hazır olduğunu söyledi oyları artacak diyor.

  Meglena Kuneva'nın partisi olan Vatandaşların Bulgaristan'ı Hareketi oy kaybedecekmiş GERB'le koalisyon kurmayız dediği için. GERB'e karşı konuştuğu için.

  Skat'ın partisi NFSB de hep GERB'e karşı konuştuğu için onların barajı aşmak için mücadele edeceğini söylüyor.

  HÖH de muhalefet göründüğü için 2009'da aldığı oyları alamayacağını söylüyor.

  Aynı zamanda da protestocuları da kızdırmak istemiyorlar, protesto dalgasına karşı koymaya cesaret edemiyorlar.

  YanıtlaSil
 4. http://pianews.eu/politics/20130122/news-119260

  YanıtlaSil
 5. Alfa Research gibi araştırma şirketleri, kimden para alırsa, ona göre sözde "araştırma" sonuçları verir. Güya insanları yönlendirecekler, nekadar salak varsa, hepsi Alfa Research gibi satılmış şirketin sonuçlarına bakar zaten. Hadi ordan, GERB'in oyları düşmüştür, BSP güçlendi. DPS de ne arttı, ne düştü. Birkaç kafası karışık ve politikanın P-sini bile bilmeyen insancık diğer partilere oy verse bile, bu DPS'nin oylarını değiştirmez. Tecrübesi ve her yerde bağlantıları olan bir parti mi, herede ne konuşacağını bilmeyen, kendine güvenmeyip, başka partilerle birleşen particikler mi? Kafa tasında beyin olan anlar, sütlaç olan da...

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.