Avrupa'daki Türk gazetecilerin toplantısında Bulgaristan'ı Nurten Remzi temsil etti

16 Nisan 2013 Salı

Share this history on :

Yurt dışındaki Türk gazetecileri bir araya getiren "3. Avrupa Medya Buluşması" konferansı Fransa'nın başkenti Paris'te yapıldı. Toplantıda Bulgaristan'ı Nurten Remzi temsil etti.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katıldığı konferansın ilk oturumunda, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Basın İlan Kurumu (BİK), Anadolu Ajansı (AA), Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) yöneticileri söz alarak, kurumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Almanya'nın Köln, Belçika'nın Brüksel kentlerinin ardından bu kez Paris'te düzenlenen konferansa, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 100 gazeteci katıldı.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya konuşmasında, "yurt dışındaki Türk medya kuruluşlarının, bu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının kültür, dil, tarih ve geleneklerini daha iyi koruması ve bulundukları ülkelere uyumu konusunda önemli görevleri bulunduğunu" ifade etti.

Türkiye'nin son 10 yılda ekonomik açıdan gösterdiği üstün performansa dikkati çeken Karakaya, buna paralel olarak Türkiye'nin jeostratejik ve dış politika vizyonunun dünyaya tanıtımında yine yurt dışındaki Türk medyasının önemli görevleri bulunduğunu vurguladı. 

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu da konferansın Paris'te düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Büyükelçi Burcuoğlu, yurt dışındaki Türk medyasının, bulundukları ülkelerdeki Türklerin sorunlarının Türkiye'ye aktarılması ve duyurulmasında önemli görevleri olduğunu vurguladı. 
RTÜK Başkanı Davut Dursun da kurumun çalışmaları hakkında bilgiler verirken, Türkiye'nin radyo ve televizyon yayınları açısından "çok renkli ve zengin bir konuma sahip olduğunu" söyledi.
BİK Genel Müdürü Mehmet Atalay ise katımcılara başında bulunduğu kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi ve kurumun adil bir şekilde ilanları basına dağıttığına işaret etti. Atalay, internet basınının da kamu ilanlarından faydalanması için gerekli yasal çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de, TRT'nin son yıllarda önemli yeniliklere imza attığını anlatarak, TRT'yi medya sektöründe "bayrak taşıyıcısı" olarak gördüklerini kaydetti. 
TRT'nin dünyanın dört bir yanından izlendiğini söyleyen Şahin, son yıllarda TRT programlarının herkes tarafından büyük beğeniyle izlendiğine dikkati çekti.
Medya'da iletişimin güçlendirilmesi
3. Avrupa Medya Buluşması'nda, Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya kuruluşları arasındaki iletişimin güçlendirilmesi, sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi amaçlanıyor.
Katılımcı kurumlar, Avrupa'daki Türk medyasına yönelik hizmetlerine ilişkin sunumlarının ardından görüş alışverişinde bulunacak. Konferansın birinci oturumunda Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya kuruluşlarının sorunları tartışılacak ve çözüm önerileri değerlendirilecek.
İkinci oturumda, "Avrupa'da Yerleşik Türk Yerel Medyasının Özellikleri, Sorunları ve Beklentileri Araştırması"nın sonuçları paylaşılacak. Üçüncü ve son oturumda ise Avrupa medyasındaki Türk ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve bunun sebepleri üzerine sunum ve değerlendirmeler yapılacak.
Avrupa Medya Buluşmaları'nın birincisi 5 ve 6 Şubat 2011'de Almanya'nın Köln kentinde, ikincisi ise 23 ve 24 Eylül 2011'de Belçika'nın Brüksel kentinde düzenlenmişti.
AA