18 Nisan 2013 Perşembe

Bulgaristan seçimleri soydaşları bölecek mi?

İhsan AYDIN
 
Komşu Bulgaristan’da 12 Mayıs’ta gerçekleştirilecek erken genel seçimin Türkiye’ye yansımalarını yakından izliyoruz.
Ülkemizdeki en büyük göçmen örgütlenmesi BAL-GÖÇ ile Ankara’daki siyasi otorite arasında bu konuda bir anlaşmazlık söz konusu.
Ankara, Bulgaristan’daki soydaşlarımızın sorunlarının çözümü konusunda artık Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin yetersiz kaldığını düşünüyor.
HÖH’ün senelerdir Ankara’ya mesafeli yaklaşımının da AK Parti Hükümeti’nin hoşuna gitmediği biliniyor.
Bu yüzden, Ankara çok açık biçimde deklare etmese de, soydaşların Bulgaristan’da Korman İsmailov Başkanlığı’nda kurulmuş Hürriyet ve Şeref Halk Partisi’nin desteklenmesini istiyor.
İsmailov’un geçtiğimiz gün Türkiye’ye gelerek Bursa’da yerel yönetimler düzeyinde temaslarda bulunduğu da dikkatlerden kaçmıyor.
HÖH’e karşı yeni kurulmuş partinin desteklenmesini gizlemeyen AK Partili vekiller de var.
Örneğin, Bulgaristan kökenli AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’ün HÖH’e açık açık muhalefet ettiğini gözlüyoruz.
Öztürk’ün çıkışlarının BAL-GÖÇ camiasında da rahatsızlığa neden olduğu dillendiriliyor.
Bunu gizlemeyen ve sosyal medyadan yazdıkları mesajlarla Öztürk’e tepki gösterenler de var.
Bunlardan biri BAL-GÖÇ’ün eski Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan.
Balkan’ın, “Bulgaristan ile ilgili 15 yıllık değerlerimi 2 yılda 11 kez ziyaret edenin görüşleriyle değiştiremem” mesajı bu konuda AK Parti ile göçmen camiası arasında yaşanan anlaşmazlığı da net biçimde ortaya koyuyor.
Balkan’ın, Bursa’da iktidar partisi yöneticilerinin Bulgaristan seçimlerine dönük gerçekleştirdikleri toplantılardan duyduğu rahatsızlığı ifade etmek için şu mesajı attığı anlaşılıyor:
Bazı güçler Bulgaristan Türklerinin güçlü hareketini zayıflatmak istemekteler. Ama HÖH bu seçimlerden daha da güçlü çıkacaktır.”
BAL-GÖÇ’ün şimdiki Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan her ne kadar tarafsız olduklarını açıklasa da, tabanlarının HÖH’ten yana tercih yapacağından o da emin.
Bunu da saklamıyor zaten.
Oy kullanmak için dilekçe veren 30 bine yakın hemşehrilerinin HÖH’ü tercih edeceklerini gizlemediklerini anlatıyor.
Ankara, Bulgaristan’da Türkleri temsil eden siyasi hareketin artık değişmesini arzulasa da, Bursa’daki göçmen camiasının AK Parti’nin bu çabalarına çok sıcak bakmadığı ortada.
Bulgaristan Parlamentosu’nda yıllardır Türk azınlığını haklarının kollanmasında yeterli başarıyı sağlayamayan, hatta Kabine’de olduğu dönmede bile ağırlığını koyamayan HÖH’ün de sorgulanamaz olmadığını söyleyebiliriz.
Bakalım, AK Parti ile soydaşlar arasında yaşanan görüş ayrılığı Bulgaristan seçimlerindeki sonuca ne kadar etki edecek?
Yeni kurulan parti, yüzde 4’lük seçim barajını aşabilecek mi?
Biz de, seçim sonuçlarının Bulgaristan nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan Türk azınlığın artık ülkede her alanda ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmesini ortadan kaldırmasını diliyoruz.

10 yorum:
Write yorum
 1. Ankara her fırsatta açık açık Korman İsmailov'un arkasında olduğunu belirtiyor, üstü kapalı değil. Bu birinci yanlışınız. İkincisi de HÖH'ü destekleyen Bal-Göç yönetimindeki birkaç sözde elit, halk değil. Bal-Göç yöneticileri de kendi çıkarları olduğu için HÖH'e destek istiyor. Ama Ak Parti hükümetinin gücünden korkan Yüksel Özkan korkusundan direk söyleyemiyor, taban istiyor diye palavra anlatıyor. Ak partinin açık desteğinden önceki beyanlarıyla şimdiki beyanlarına bakın anlarsınız nasıl anında çark edip söylem değiştirdiğini.

  YanıtlaSil
 2. AKP ürünü olan yeni parti, göçmenleri kandıramaz ! Bulgaristan Türklerini bölmeye çalışmaktadır AKP. Yalnız şu unutuluyor galiba-Türkiyedeki Bulgaristan göçmenlerin %80 AKPye oy vermiyor....

  YanıtlaSil
 3. BENCE TAM TERSI. YUZDE 80 AKPYE OY VERIYOR.

  YanıtlaSil
 4. Три имена Лютви Ахмед Местан
  Дата на раждане 24.12.1960 г.
  Място на раждане с. Островец
  Вербувал го служител о. р. Иван Иванов на 12.03.1979 г.
  Ръководил го служител о. р. Иван Иванов
  Структури, в които е осъществявано сътрудничеството Трето управление-ДС, ХІ-07
  Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството Агент
  Псевдоними Павел
  Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1 Картон обр. 4; рег. дневник
  Снемане от действащия оперативен отчет В доклада на МВР RB 202009-001-05/01-08/ 1286/ 10.08.2007 г. е записано, че е „предаден на ръководство на Първо главно управление през 1981 г.” В писмо RB 102101-001-04/12-1180/ 30.08.2007 г. на НРС е записано, че за посоченото лице „няма информация в справочния апарат и не се съхраняват документи в архивните фондове”
  Кандидат за народен представител, издигнат от ПП "ДПС" в 9-и ИР-Кърджали и в 27-и ИР-Стара Загора

  Обявен с решение № 14/ 04.09.2007 г. – народни представители

  YanıtlaSil
 5. Secimler degil ! DPS (HOH) Milletimizi 23 yildir parcaliyor, sizden bizden'e boluyor -Onlar(DPS)liler Bulgar yancilari,gozu doymaz aclar, ve eski Bulgar ajanlari,bizler durist,kullanilan,ana dili, dinine, imanina bagli kalmaya yillardir cabalayan garip Turkcu Bulgaristan Turkleri T

  YanıtlaSil
 6. Türkiyedeki Bulgaristan göçmenlerin %80 AKPye oy vermiyor.Dolayısıyla o yeni parti (2011 de 380 oy almıştı Kasım dal) Türkiyeden 5 bin oy bile alamaz,alsa alsa 2500-3000, kalan 60-70 bin oyu HÖH alır,kendinizi avutmayın :)

  YanıtlaSil
 7. Yeni bir parti yenilik getirir AKP bu sefer bulgaristanda bu bozgunculari gormustur. HOH yok olmaktadir.

  YanıtlaSil
 8. DIN IMANINA,TARIHINI UNUTMAYIP, GELENEKLERINE BAGLI OLANLAR DEGIL,KOMUNIST REJIMININ YETISTIRIP GOREVLENDIRDIGI DPS (HOH)DINSIZ, IMANSIZLAR BULGARISATAN TURKLERININ EN BUYUK DUSMANLARIDIR!
  Onun icin oylarimizi verebilecegimiz ve yanliz bir secenegimiz var o da da hepinizin bildiginiz gibi Korman kardesimizin yeni partisi.T

  YanıtlaSil
 9. Tilki koçun arkasında yürüyörmuş ve koçun sallanan aletlerini görünce " ha düşsün,ha düşsün" diyormuş,ama o aletler hep sallıyormuş ve hiç düşmüyormuş...Bekleyin HÖH düşsün diye :):):)

  YanıtlaSil
 10. Ha haaaa bak seen Korman Ismayilov gençmis o çok seyler ógrenmis O arkadasimizi bizTúrkiyenin Tek Rumeli ekraninda,Bursanin Olay tv.ekraninda izledik Simdi kendini búyúk bir Túrkmús gibi góren herseyi ayaklarinin altinda oldugunu zanneden Yalniz Túrkçesini kaba bir dille konustugunun farkinda dahi olamiyan. Arkasindaki Palyaçonun A.Doganin erkek sekreteri Sadece bir hirsizin saklandigini bilmiyor fakaat BG.Túrk halki bunu Kormandan Çok çok daha iyi biliyor.Gerçi T.C Basbakani Sayin R.T.Erdogan Kormani desteklemeez buna hakki yokturzira bulgarlarin nezninde .Bulgaristanin iç islerine karisiyor olur.Túrk halki bu Çarin partisiyle birlikte koalisyon kuran Bólúcú alçaklara Sofya,dan Iki çocuklarina iki apartman úçbes Garaj birkaç tavan odasi 8/11 yaslarinda iki çocuguna milionlarca para çalmis olan casuzsa.Kormanin arkasinda saklanan bir hirsiza bu yalancilara Túrk halki asla oy vermeez.Halkin istedigi birlik berabeligi 23yildir gerçi milletini koruyabilen Iyi veya kótú HÓH/DPS,yi seçer Mesele bundan ibarettir ,Yooooo hiç yoktan kendinizi aldatmayiin,yoormyin arkadaslar.

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.