17 Nisan 2013 Çarşamba

HÖH'ün Türkçe ile ilgili sözleri seçim propagandası mı?

Bulgaristan’da üyelerinin çoğu Türk olan Halk ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) resmi internet sitesindeki Türkçe bölüme 6 ayda sadece 2 Türkçe duyuru yükledi.

Yaklaşık bir milyon Türkün yaşadığı ülkede okullarda Türkler için ana dil eğitiminin zorunlu mu seçmeli mi olsun tartışması sürerken müfredat kapsamındaki Türkçe Dilbilgisi okul  kitapları 20 yıldır yenilenmedi. 12 Mayıs tarihinde genel seçimlere katılacak olan HÖH milletvekili adayları her fırsatta Türkçenin zorunlu olarak okutulması için çalışacaklarını vurgularken kendi resmi sitelerinde Türkçeye önem vermiyor. HÖH üyesi binlerce Türk ise Türkçeyle ilgili vaatlerin sadece seçim aldatmacası mı diye soruyor. 


Ülkede yüzlerce Türkçe öğretmeni işsiz ve Avrupa ülkelerinde vasıfsız işlerde aile geçindirmeye çalışırken Bulgaristan'daki Türklerin partisi resmi sitesinde Türkçeye önem verip Türkçe bölümü mezunu bir gence bir maaş veremýor ancak seçim dönemlerinde partinin adını şeker kağıtlarına yazdırmak için binlerce leva ödeyebiliyor. 

5 yorum:
Write yorum
 1. Hala ne oldugunu anlamadiniz mi

  YanıtlaSil
 2. YENİ KURULAN PARTİ NE YAPACAK? O DA AYNISI
  SİZ YİNE HÖH E OYLARINIZI VERİN.AHMET DOĞAN GİTTİ KASIM DAL DA GİDECEK EN İYİSİ 2 PARTİ BİRLEŞSİN BİRİLERİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEYİN
  DÜŞMANLAR BÖL VE İDARE ET PRENSİBİNİ UYGULUYOR ANLAMADINIZ MI?

  YanıtlaSil
 3. Zaten en büyük sorunumuz sizin gibi düşünenlerdir.Bu ne yapacak diğeri ne değiştirecek demekle bizim işimiz olmaz.Ama ne yapalım matralımız bu işte bizim Ben artık eminim ki gerçek türk hiseden akıllı kültürlü sorunlu onurlu türkler göç etmiş Türkiyeye.Şimdi fırsatım olsaydı ben de kaçardım buralardan.

  YanıtlaSil
 4. Bulgarlara oy yok.Oylarimiz yeni Turk partisine

  YanıtlaSil
 5. GENÇLERLE SON YAPILAN KÜLTÜRLE İLGİLİ FAALİYETLERİ DE SEÇİM PROPAGANDASI. ÇOCUKLARIMIZI BİLE KULLANIYORLAR. YAZIKLAR OLSUN!

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.