ABD'deki yarışmada Bulgaristanlı Türk mimarlara ödül

27 Temmuz 2013 Cumartesi

Share this history on :
Orlando'nun 2040 yılı vizyonu için açılan yarışmada iki Türk mimarın tersine gökdelen projesi, 'Halkın Seçimi' ödülüne layık görüldü.

Sunay ve Günay Erdem kardeşler tarafından hazırlanan 'Göllere Kaçış' isimli çalışma, gökdelenlerin gelecekte suyun altına doğru 'yükselmesini' öngörüyor. Erdem kardeşler bu tasarımı aynı zamanda 'Göktenkaçanlar' olarak isimlendiriyor.
Erdem kardeşler, rakiplerince tasarlanan klasik gökdelenlere karşı, tersine gökdelen fikrine odaklandıklarını söyledi. Orlando şehrinin gölleri ve doğasıyla bakir bir bölge olduğunu ifade eden Sunay Erdem, gökdelenlerde artık gökyüzünün aksine yeryüzü merkezine yönelik bir yapılaşmanın önemine değindi. Projelerini, Mısırlılar zamanında başlayan ve sürekli yükselen yapı piramidini tersine çevirerek hazırladıklarını belirten Erdem, çalışmayı, "Gökdelenleri, Orlando göllerinde yüzdürmeye karar verdik. Birer nilüfer çiçeği veya deniz anası gibi ve en az onlar kadar masum ve doğaya zararsız" sözleriyle anlattı.
Mimar Günay Erdem ise gökdelenlerin hakim olduğu şehirleri, yeşil alana çevirmeye gayret gösterdiklerini belirtti. Orlando’da gökdelen yapılaşması henüz hakim olmamışken şimdiden bunun önlemini almaya başladıklarını belirten Erdem, “2030 yılının New York'u için tasarladığımız İkiz Yeşil Kuleler buna bir örnek. Amerika'da katıldığımız yarışmalarda bir şey farkettik; burada geleceğe yönelik bir sorgu, endişe var. Amerikalılar özellikle 2030, 2040 yıllarını sorguluyor, merak ediyor, araştırıyor, çözüm üretmeye çalışıyor. Bunu bizim de kendi şehirlerimiz için yapmamız lazım." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER:

Şumnulu mimar kardeşler Amarika'da ödül almaya devam ediyor

27 Nisan 2013 Cumartesi


Şumnulu Türk mimarlar Sunay ve Günay Erdem'in Chicago için tasarladığı kamusal alan projesi ikinci olarak mansiyon ödülü aldı. Sunay Erdem ve Günay Erdem kardeşlerin Amerika projeleri hız...

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.