Güner Tahir: 'Avrupalı azınlık statüsü' anlamsız

29 Temmuz 2013 Pazartesi

Share this history on :
Ulusal Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Güner Tahir, Zaman gazetesine verdiği demeçte 'Avrupai azınlık statüsüne' gerek yok dedi. 

Güner Tahir, HÖH Fahri Başkanı Ahmed Doğan’ın HÖH’ün 8. Ulusal Olağan Kongresinde öne sürdüğü Güneydoğu Avrupa’da bulunan riskli azınlıklara “Avrupai azınlık statüsü” verilmesi fikrini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna cevap verirken söyle dedi: 
'1990’lı yılların başında, Türk azınlığı “milli azınlık” mı, “etnik azınlık” mı, “dini azınlık” mı, “kültürel azınlık” mı gibi tartışmalar vardı. Bu konuyu hiç tartışmaya gerek yok. Madem ki bir azınlık var, onu nasıl tanımlayacağımız hiç önemli değil. Avrupai azınlık statüsüne gerek olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine azınlıklarla ilgili imzalanan bütün sözleşmelere riayet edilmelidir. İlk başta milli azınlıkları mudafa çerçeve anlaşması uygulanmalıdır, eğer bu yapılırsa Avrupai azınlık statüsünü konuşmaya ihtiyaç kalmayacaktır. Belli bir zaman önce Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan’da etnik modelin nazik duruma geldiğini ifade etti.'
Ajans Bg

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.