29 Temmuz 2013 Pazartesi

Güner Tahir: 'Avrupalı azınlık statüsü' anlamsız

Ulusal Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Güner Tahir, Zaman gazetesine verdiği demeçte 'Avrupai azınlık statüsüne' gerek yok dedi. 

Güner Tahir, HÖH Fahri Başkanı Ahmed Doğan’ın HÖH’ün 8. Ulusal Olağan Kongresinde öne sürdüğü Güneydoğu Avrupa’da bulunan riskli azınlıklara “Avrupai azınlık statüsü” verilmesi fikrini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna cevap verirken söyle dedi: 
'1990’lı yılların başında, Türk azınlığı “milli azınlık” mı, “etnik azınlık” mı, “dini azınlık” mı, “kültürel azınlık” mı gibi tartışmalar vardı. Bu konuyu hiç tartışmaya gerek yok. Madem ki bir azınlık var, onu nasıl tanımlayacağımız hiç önemli değil. Avrupai azınlık statüsüne gerek olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine azınlıklarla ilgili imzalanan bütün sözleşmelere riayet edilmelidir. İlk başta milli azınlıkları mudafa çerçeve anlaşması uygulanmalıdır, eğer bu yapılırsa Avrupai azınlık statüsünü konuşmaya ihtiyaç kalmayacaktır. Belli bir zaman önce Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan’da etnik modelin nazik duruma geldiğini ifade etti.'
Ajans Bg

4 yorum:
Write yorum
 1. Zamanin Guner Tahire soz hakki vermesi ilginc.

  YanıtlaSil
 2. Dogru soylemis Tahir. Onemli olan ne haklara sahip olduklari.

  YanıtlaSil

 3. Guner, ajan degilsin, donosnik si. Az sum ofitser. I to ot visoka klasa. Ti ne opravda doveriyeto ni. Pomnish li razgovora ni v navecherieto na problemnata konferentzya. Ti se okaza nepodgtven, cocom. Peletecheneto ne pomaga. Az sushto sum izvun igrata, ama stanah profesor.

  YanıtlaSil
 4. Günerço demokrasi ana yasında Bulgaristan TEK ULUS devler olarak yer almaktadır. İbrahim Tatarlı /mezarında dik durur inşallah/ HÖH/DPS adına yeni kabul edilen anayasasına imzasını koymuştu. Konsensüs ile kabul edilen bir ana yasa.
  Bulgaristan'da ETNİK TÜRK azınlık Todor Jivkov ana yasasında yer almaktaydı. Ahmet Doğanço Bulgar devletinin hizmetinde biri olarak ahrette nasıl yatacak onu düşünsün.
  Güne Tahirço sen an iyisi ihtiyarlığını bir köşede geçirmeye bak belli beynin sulanmış.

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.