MÜLTECİ AKINI BULGARİSTAN’I EKONOMİK AÇIDAN ZORLUYOR

30 Ağustos 2013 Cuma

Share this history on :
Bulgaristan’daki mülteci barınma merkezlerinde ülkeye yeni giren göçmenler için yer kalmadığı bildirildi.
Türkiye sınırı yakınlarındaki Svilengrad’ın Pıstragor Köyünde bulunan 300 kapasiteli göçmen kampında çoğunluğu Suriyeli olan 400’e yakın mültecinin barındırıldığı belirtildi. Nova Zagora şehri yakınlarındaki Banya Köyündeki kampta ise ek 10 prefabrik evin yapımı kararlaştırıldı.
Göçmen sayısındaki artış, Bulgaristan’ı ekonomik açıdan zorluyor. Kaynak yetersizliği nedeniyle çocuk yaştaki göçmenlere gıda sağlanamadığı için Bulgaristan Kızıl Haç’ı (BÇK) bağış toplamaya başladı.
Devlet Mülteci Ajansı’nın verilerine göre, yılbaşından temmuz ayının sonuna kadar 2 bin 320 yabancı vatandaşın Bulgaristan’dan sığınma hakkı istedi. Bu dönem içinde Bulgaristan’a kaçak yollardan girenlerden Suriye vatandaşları ilk sırada yer alırken, ikinci yerde Cezair vatandaşları bulunuyor.
Yetkililer, kaçak göçmenlerin yüzde 99’unun Bulgaristan Türkiye sınırında yakalandığını ifade ederken, sınırdaki güvenlik sisteminin yüksek teknoloji ürünü elektronik aletlerle güçlendirildiğini kaydetti.
Ülkedeki ilgili kurumlar, Suriye’ye karşı gerçekleştirilecek olası bir askeri operasyonun göçmen akınını hızlandırmasından endişe ediyor.
Nahit Doğu

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.