Bulgaristan İçişleri Bakanı Yovçev: "Göç dalgası büyürse yeni planlar hazırlanacak”

5 Eylül 2013 Perşembe

Share this history on :
Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tzvetlin Yovçev, Suriye'den gelen mültecilerin sayısının beklenenden fazla artması halinde yeni planların hazırlanacağını söyledi. 
Sınırda incelemelerde bulunan Yovçev, son 24 saatte Bulgaristan'a kaçak yollardan gelen 43 göçmenden 18'inin Suriyeli olduğunu ifade ederek, bölgede polis takviyesine ihtiyaç duyulmadığını, mülteci kabul işlemlerinde de değişikliğe gerek olmadığını kaydetti.

Sınıra yakın bölgede mülteci dağıtım merkezi oluşturmayı planladıklarını açıklayan Yovçev,  "Göç dalgası büyürse yeni planlar hazırlanacak" dedi.

Yovçev, daha önce, göç dalgasının büyümesi durumunda Bulgaristan'ın Türkiye ile ortak sınırını kapatabileceğini öne sürmüş ancak Başbakan Plamen Oreşarski ve Savunma Bakanı Angel Naydenov, sınırın kapatılmasının söz konusunu olmadığını söylemişti.

Bulgaristan hükümeti, 3500'e yaklaşan Suriyeli mültecilerin sayısının yıl sonuna kadar 6-10 bine ulaşabileceğini öngörerek, 250 bin avro bütçe ayırmıştı.
AA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.