BULGARİSTAN’DA HÜKÜMETİN 100 GÜN MUHASEBESİ

5 Eylül 2013 Perşembe

Share this history on :
Avrupa Birliği'nin en yoksul ülkesi Bulgaristan'da Plamen Oreşarski başbakanlığındaki Sosyalist Partisi, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve aşırı sağ Ataka Partisinin dışarıdan desteklediği hükümet 100’cü gününü doldurdu.

Başbakan Plamen Oreşarski, 100 günün muhasebesini yaparken bu dönemde elde edilen en büyük başarı olarak ülkeyi korkudan kurtarılmasını gösterdi.
Yatırımcılar gelecek için plan yapmaya, sade vatandaşlar ise gelirlerini nasıl değerlendirecekleri düşünmeye başladı diyen Başbakan Oreşarski, temkinli davranarak ekonomik alanda devrim yapmayacaklarını ancak bu yönde çalıştıklarını göstereceklerini söyledi. 

Oreşarski, hükümetin kurulmasından bu yana devam eden karşıt protesto gösterilerini kastederek, olumsuz şartlar altında sosyal alanda önemli önlem pakatleri kabul etmeyi başardıkları savundu.

Sonuç olarak Oreşarski, 100 günde önemli işler yaptıklarını, protesto gösterilerinin yarattığı olumsuz hava yüzünden daha da verimli çalışamadıklarını ancak başarılarının ilerde görüleceğini söyledi.

- MUHALEFET: BORÇLA İŞTE GÖRÜNÜYORLAR
Ana muhalefet Bulgaristan’ın Avrupa Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi lideri Boyko Borisov öyle düşünmüyor. Borisov, kadrolaşmada çok sayıda hataların yapıldığını belirterek, hükümetin sosyal alandaki tüm önlemleri bir sonraki yıla ilişkin olduğunu ifade etti.

Hükümet en kolay yolu seçti. Kredi alarak Bulgar vatandaşlarının bir bölümünün refahını geçici olarak iyileştirmeye çalışıyor ancak bunu borç alınan parayla yapmaya çalıştığını anlatmıyor diyen GERB lideri Borisov, gelecekte ne yapacaklarını söylerken, planlarının daha sonra vatandaşların ödemesi gereken borç üzerine kurulduğunu kaydetti.

- BAĞIMSIZ GÖZLEMCİLER: GÜVENSİLZİK DEVAM EDİYOR
Bağımsız gözlemciler ise, Bulgaristan’da siyasette istikrarsızlığın, ekonomi ve sosyal alanda ise güvensizliğin devam ettiğini savunuyor.

Mevcut koalisyon hükümetinin güçsüz ve dengesiz kalacağını öngören gözlemciler,  Oreşarski hükümetinin sokak gösterilerinin ve ırkçı söylemleriyle tanınan Ataka partisinin istekleri arasında sıkışıp kalacağını çünkü sözkonusu partinin desteği olmadan herhangi bir yasayı parlamentodan geçiremeyeceğine dikkat çekiyor.

Oreşarski hükümetinin dönem sonuna kadar iktidarda kalma şansının çok düşük olduğu ifade edilerek, önümüzdeki yılın mayıs ayında gerçekleştirilecek Avrupa Parlamentosu seçimleri ile birlikte erken genel seçimlere gidilme ihtimalinin çok büyük olduğunu kaydeden gözlemciler, her alanda güvensizliğin devam edeceğini savunuyor. 
Nahit Doğu

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.