29 Kasım 2013 Cuma

Samakov'un “Büyük Çeşme”si

Sofya’ya 60 kilometre uzaklıktaki Samakov, Rila Dağı’nın eteklerinde kurulu köklü tarihi ile bilinen bir şehir. Osmanlı döneminde önemli yerleşim yerleri arasında bulunan Samakov, ülkenin ulusal öneme sahip yüz turistik mekân listesinde yer alan kasabalarından biri.
Ülkenin, kadim tarih ve kültürünü bugüne taşıyan Somakov, demir ve su şehri olarak biliniyor. Kasabanın simgelerinden biri ise meydanda yer alan “Büyük Çeşme”. Osmanlı döneminde inşa edilen ve dönemin klasik mimari özelliklerini taşıyan çeşme, bugün kasabanın anıtı olarak kabul ediliyor.
Çeşme 1660'da Osmanlı’da sultan mutfağının baş aşçısı Mehmet Efendi’nin talimatıyla inşa ettirilmiş. Suyu Rila dağından gelen çeşmeden içenlerin efsaneye göre, yeniden Samakov’a döneceğine inanılıyor. Dörtgen olarak inşa edilen yapı, 1928 yılında milli kültür anıtı ilan edildi. 3 asrı geride bırakarak zamana direnen büyük çeşme kasabaya gelen turistlerin de uğrak yerleri arasında.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.