23 Aralık 2013 Pazartesi

Bulgaristan, Türk Tırlarını Trenlere Yüklemek İstiyor

Bulgaristan Devlet Demiryolları (BDJ) Genel Müdürü Hristian Krıstev, Türkiye'den gelerek Bulgaristan üzerinden Batı Avrupa ülkelerine giden yük araçlarının bir bölümünün trenle taşınmasının "iyi bir fikir" olduğunu belirtti.

Ocak ayının ikinci yarısında konuyu Türkiye Devlet Demiryolları Genel Müdürü ile görüşeceğini açıklayan Krıstev, Türkiye'den gelen yük aracı trafiğinin bir bölümünü trenlere yönlendirmek istediklerini kaydetti.

Konuyu taşımacılık sektöründeki mesleki birliklerle de görüşeceklerini ifade eden Krıstev, İstanbul Boğazı'nın altından geçen Marmaray'ın açılmasıyla Türkiye üzerinden gelen yük aracı sayısının katlanmasını beklediklerini vurguladı.

Bulgaristan'da yetkililer, daha önceki yıllarda da karayollarındaki trafiği azaltmak ve yollara verilen zararı asgariye indirmek amacıyla Türkiye'den giriş yapan yük araçlarının ülkeden geçişlerinin demiryolu aracılığıyla sağlanacağı yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı.

AA

Hiç yorum yok:
Write yorum

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.