15 Aralık 2013 Pazar

Bulgaristan'da Türk izleri siliniyor

Varna Belediye Meclisi üyeleri, 2013'ün son toplantısında ilçe sınırları içindeki 215 coğrafi alanın Türkçe isimlerinin Bulgarcaları ile değiştirilmesine karar verdi.
Türkçe olan 215 coğrafi yer isimlerinin Bulgarca isimlerle değiştirilmesi meclis üyelerince onaylandı. İsim değiştirme teklifini sunan İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) meclis üyesi Kostadin Kostadinov, isim değişikliğini destekleyen değişik siyasi partilerden olan diğer meclis üyelerine teşekkür etti.
Varna Belediyesinin isim değiştirme kararından sonra listede bulunan Kamenar köyündeki bazı mezraların isimleri "Akça Ağaç-Yalovo, Armut Tabya-Kruşev redut, Yeşil Tarla-Zelenata niva, Karakuş-Orlovo, Körbunar-Slepiyat Kladenets" şeklinde değiştirilecek. Diğer yerleşim yerlerine de aynı şekilde Bulgarca isimler verilecek.
AA

1 yorum:
Write yorum
  1. isim değiştirmede bulgarlar bir numara..keşke çapa tutmakta da bir numara olsaydılar..eğer öyle olsaydılar bulgaristan berbat durumda olmayacaktı ve herkes normal şartlarda yaşayacaktı. bu günlerde de binlerce insan işsiz kalmış. ad değiştirmekle çalışmaların yerine iş yaratma meclis işleri yapsaydılar.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.