Elektrik fiyatrarının ucuzlatılması dağıtım şirketlerini kızdırdı

28 Aralık 2013 Cumartesi

Share this history on :
Bulgaristan'da Devlet Su ve Enerji Düzenleme Kurulu'nun (DKEVR) 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren gündüz tüketilen elektrik fiyatında yüzde 1, gece kullanımında ise yüzde 10 civarında indirim planlandığını açıklaması, elektrik dağıtım şirketlerinin tepkisini çekti. 
Ülkede faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketleri EVN, Energo Pro ve CEZ, indirim kararını yargıya götüreceklerini açıkladı.
Bulgaristan'ın batısında elektrik dağıtımını gerçekleştiren CEZ, fiyatlarda indirime gidilmesi durumunda milyonlarca levalık kayıpları olacağını, bu nedenle de kararı mahkemeye taşıyacaklarını duyurdu.
DKEVR Başkanı Boyan Boev, elektrik dağıtım şirketlerinin indirime karşı mahkemeye başvurma hakkına sahip olduklarını belirtti.
Elektrik fiyatında indirime gidilmesi kararına Ekonomi Bakanı Dragomir Stoynev'den de destek geldi.  Bakan Stoynev, özellikle gece kullanımında yapılacak indirimin küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok iyi olacağını vurguladı. 
Şubat ayında yüksek elektrik faturaları nedeniyle ülke genelinde düzenlenen protesto gösterilerinin ardından bir önceki Bulgaristan'ın Avrupa Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) hükümeti istifa etmek zorunda kalmıştı. 
AA