15 Aralık 2013 Pazar

Türkan Bebeğin heykeli dikiliyor

Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Bulgaristan'da 26 Aralık 1984'de annesinin kucağında vurularak öldürülen Türkan bebeğin anısınaEdirne'de heykel yapacaklarını söyledi.
Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkan Türklerinin yaşam haklarının ellerinden alındığını belirterek, 28 yıl önce Kayaloba'da Türklere karşı asimilasyon politikası uygulandığını anlattı.
Asimilasyon politikasına "dur" demek için binlerce kadın ve çocuğun Kayaloba'daki meydanda toplandığını kaydeden Hacıoğlu, "O dönemde askerler ve milis güçler, binlerce kadın ve çocuğu dağıtmak istedi. Milis güçlerin ateş etmesi sonucunda üç kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin arasında 17 aylık Türkan Bebekde vardı" şeklinde konuştu.
Kayaloba'da yaşananları katliam olarak niteleyen Hacıoğlu, aynı olayların tekrar yaşanmaması için çaba sarf ettiğini söyledi.
Hacıoğlu, tarihteki hataların tekrarlanmaması ve ders çıkarılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, "Bulgaristan'da baskıcı rejim tarafından Türklere karşı başlatılan asimilasyon kampanyasına 'hayır' demek için öldürülen Türkan bebeğin Edirne'de heykelini yapacağız" ifadesini kullandı. 
AA

1 yorum:
Write yorum
  1. rıdvan vedatAralık 15, 2013

    türkan bebek ve annesi heykelin fotoğraflarını gördük...anne ön planda göze batıyor.türkan bebeğe önem verilmemiş. bir eksiksiklik ve olumsuzluk işte.ama sonuçta bir heykelin olması, türkan bebeğin unutulmamasıdır. koca yusuf heykeli de ,şumende tek turkün olması, sadece değer taşıyor, ama sanatsal değeri aynı durumda-sanki iç beyaz çamaşırla çıkmış gibi görünüyor. aslında daha baskılı güç ve yücelik yansıtılabilirdi. olumlu bakmaya çalışıyoruz, ama gerçekleri ve heykellerin verdikleri duyguyu da paylaşmak güzeldir, değerdir

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.