9 Ocak 2014 Perşembe

12 Yılda Bulgaristan vatandaşlığına geçen Türk vatandaşlarının sayısı 340'a ulaştı

2001-2013 yılları arasında Bulgaristan vatandaşlığına geçen Türk vatandaşlarının sayısı 340'a ulaştı.

Bulgaristan Adalet Bakanlığının verilerine göre, 12 yılda 340 Türk vatandaşına Bulgaristan vatandaşlığı verildi. 2013 yılında ise Bulgar vatandaşı olan Türklerin sayısı 56 olduğu açıklandı. 
   Aynı sürede Bulgar vatandaşlığına geçen yabancı ülke vatandaşlarından Makedonyalılar listenin başında bulunuyor. 2001-2013 yılları arasında Bulgar vatandaşlığı alan Makedonya vatandaşlarının sayısı 51 bin 391. Makedonya'nın ardından 4 bin 99 Bulgar vatandaşlığı ile Sırbistanlılar gelirken üçüncü sırada 2 bin 748 vatandaşla Rusya bulunuyor.
   Geçen yıl üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisinin (HÖH), vatandaşlığını kaybetmiş ve Türkiye'de ikamet eden eski Bulgaristan göçmenlerinin vatandaşlığını tekrar geri kazanabilmeleri için ilgili yasada gerekli değişikliklerin yapılması yönünde yaptığı teklif parlamentoda kabul görmemişti.

AA

1 yorum:
Write yorum
  1. Kesinlikle yalan, sadece benim bildigim yaklasik 70 kisi var Gebze/Kocaeli'den, anlasilan yine farkli dusunceler var bulgarlarin aklinda.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.