Bulgaristan-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı Görüşmeleri

23 Ocak 2014 Perşembe

Share this history on :
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Stoynev, iki ülke arasında kurulması amaçlanan doğalgaz boru hattı görüşmeleri için yarın Bulgaristan'da bir araya gelecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Bulgaristan ziyareti öncesinde bir açıklama yapan Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev, ülkesi ile Türkiye arasında doğalgaz boru hattı kurulması konusunda görüşmelerin yarın başlayacağını belirtti.

Enerji alanında doğalgaz hattı bağlantılarının kendileri için önem arz ettiğini kaydeden Dragomir Stoynev, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'la yarın gerçekleştirecekleri görüşmede, Bulgaristan ile Türkiye arasında boru hattı konusundaki temasların başlayacağını vurguladı.

Avrupa'da ekonomik krizin başlamasıyla, endüstriyel alandaki gelişmelerin duraksamaya girdiğini savunan Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Stoynev "Avrupa Birliği (AB), bankacılık sektörünü kurtarmak için para akıttı ancak endüstri sektörünün kurtarılması için bir şey yapılmadı" dedi.

Rekabet yaratacak enerji gücüne sahip olmadan, rekabet edebilecek ekonomiye de sahip olunamayacağını ifade eden Stoynev, Güney Akım Projesi'ne de değinerek, projenin hayata geçmesi durumunda Bulgaristan'ın ucuz doğalgaza kavuşacağını vurguladı.
AA