Bulgaristan vatandaşlarının AB'de serbest dolaşımı İngiltere basınında

1 Ocak 2014 Çarşamba

Share this history on :
2014 yılının ilk gününde İngiltere'de gazeteler bugünden itibaren Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarına Avrupa Birliği'nde serbest dolaşım hakkının tanınmasını sayfalarına taşıyor.

Telegraph gazetesi, Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarına bugünden itibaren serbest dolaşım hakkı tanınmasıyla Avrupa Birliği dışında yaşayan yüzbinlerce insanın da İngiltere'de iş bulabileceğini öne sürüyor.
Gazete, Bulgaristan'ın AB üyesi olmayan Moldova ve Makedonya'da yaşayan bazı kişilere de vatandaşlık hakkı tanıdığını, ve tarihi bağlardan dolayı bazı Sırpların, Ukraynalıların ve Türklerin de bu haktan yararlanabildiğine dikkat çekiyor.
Telegraph'ın haberine göre bu haktan dolayı da AB üyesi olmayan ülkelerden gelen kişiler, serbest dolaşım hakkı tanınan Bulgaristan'ın vatandaşı olup AB'de iş bulabilecek.
Telegraph, Romanya ve Bulgaristan'a bugün tanınan hakla İngiltere'ye çalışmak için gelecek kişilerin sayısında büyük artış görüneceğine dair endişelerin de arttığını yazıyor.
İngiltere hükümetinin kaç kişinin ülkeye geleceğine dair bir tahmin yapmaktan kaçındığını aktaran gazete göç karşıtı derneklerin tahminin bu rakamın yılda 50 bin olacağı yönünde olduğunu yazıyor. Gazete, İngiltere'de kimi belediyelerin yeni göçmenlere hizmet sağlamakta zorlanacaklarını söylediklerini de ekliyor.
Ama Telegraph, Romanyalı ve Bulgaristanlı siyasetçilerin bu tür endişelerin abartıldığını söylediklerini de habere ekliyor.
Times: 'AB yetkilisi 'göçmenlerle uğraşmayı bırakın' diyor'
Times gazetesi de Romanyalı ve Bulgarların bugünden itibaren serbest dolaşım hakkı kazanmasını ana sayfasına taşıyan gazetelerden.
Konu hakkında iki haber yayınlayan gazete, ilkinde İngiliz şirketlerin çeşitli konumlarda çalıştırılmak üzere 60 bin Romanyalıya ihtiyacı olduğunu aktarıyor.
Bu habere göre İngiliz şirketler taksi şoförlerinden otel çalışanlarına kadar çeşitli konumlar için Romanyalı internet sitelerine ilan vermiş.
Times'ın yayınladığı ikinci haber ise İstihdam, Sosyal İşler ve Sosyal İçerme konularından sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi László Andor'un sözlerine yer veriyor.
Habere göre Andor, ekonomik kriz yaşayan ülkelerin Romanyalı ve Bulgar göçmenleri "hedef alıp" onlarla uğraştığını söylüyor.
Times ayrıca Andor'un geçmişte İngiltere'de göçe karşı gösterilen "histerinin" ülkeyi "kaba bir ülkeye" döndürebileceği yönünde Başbakan David Cameron'ı uyardığını hatırlatıyor.
BBC