Cumhurbaşkanından Seçime Yönelik Referandum Önerisi

30 Ocak 2014 Perşembe

Share this history on :
Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, seçimlerde oy verme prosedürünün nasıl değişmesi gerektiği ve halkın siyasi kurumlara olan güveninin artmasını sağlamak yönünde referandum yapılmasını önerdi.

Plevneliev, ulusa sesleniş konuşmasında, ülkede mayıs ayının sonunda gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (Ap) seçimi ile birlikte referandum yapılmasını istedi.

Demokrasinin toplumsal yaşamda daha görünür hale getirilmesi için çabaladığını belirten Plevneliev, referandumun halkın gerçek iradesini ifade ettiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Plevneliev, referandumda vatandaşların, liste dışından milletvekillerini seçebilmesi, oy kullanımının mecbur olması ve elektronik oy kullanımına izin verilmesi konularına yanıt vermelerini teklif etti.

Referandumun Ap seçimi ile eşzamanlı yapılması durumunda daha az maliyetli olacağını savunan Plevneliev, "Aynı zamanda Bulgaristan vatandaşları, demokrasinin temelini oluşturan bu önemli konularla ilgili fikirlerini beyan edebilecekler" dedi.

Plevneliev konuşmasında, yurt dışında yaşayan 1,5 milyon Bulgaristan vatandaşının elektronik oy kullanma olanaklarından yararlanarak, dünyanın her yerinden anayasal haklarını yerine getirebileceklerini de vurguladı.

AA