2 Ocak 2014 Perşembe

Türkçe Dersi, Bulgaristan'da Zorunlu Hale Getirilsin Talebi

Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Bulgaristan gibi çok sayıda Türk vatandaşın yaşadığı ülkelerde Türkçe dersinin zorunlu hale getirilmesini istediklerini söyledi. 

Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkan Türkleri olarak büyük mücadeleler vererek birçok kazanım elde ettiklerini anlattı. 

Çok sayıda Türk vatandaşın bu mücadele nedeniyle hayatını kaybettiğini ya da cezaevinde kaldığına işaret eden Hacıoğlu, "Türklerin ana dili Türkçe'dir. Biz de geçmiş yıllardan beri çocuklarımıza bu dili öğretmeye çalışıyoruz. Eskiden, Türkçe konuşmanın yasak olduğu dönemlerde bile bu eğitimi vermeye devam ettik" dedi. 

Hacıoğlu, Bulgaristan'da şu anda Türkçe'nin seçmeli ders olduğunu ancak bunun zorunlu hale getirilmesinin daha faydalı olacağını aktardı. 

Özellikle Bulgaristan'da Türk çocuklarının zor şartlarda eğitim aldığını dile getiren Hacıoğlu, "Türkiye'de yaşayan Türk kardeşlerimizin de desteğiyle Türkçe ders eğitimlerine başladık. Bunu yeterli görmüyoruz. Her Türk çocuğunun, ana dilini iyi şekilde öğrenmesi gerekiyor. Bulgaristan gibi çok sayıda ülkede Türkçe dersinin artık zorunlu hale gelmesini istiyoruz ve bunun için de Türkiye'deki tüm arkadaşlarımızı, Bulgaristanlı üst düzey yetkililere mektup yazmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu. 

Hacıoğlu, Bulgaristan'da Türk ve Bulgar vatandaşlarının nüfus cüzdanlarındaki isimlerinin farklı renklerde yazıldığını ve bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak için girişimlere başlayacaklarını da sözlerine ekledi.`

AA

1 yorum:
Write yorum
  1. Sayin Zúlfettin Hacioglu.Komunist rejimi dahil olmak úzere 1936-1970 yillara kadariyla Bulgaristanda Túrk çocuklarina túrkçe iki ders yaani Okuma yazma Túrkçe dil bilgisi derslerinin zorunlu odugunu bizler orta çagda yaslilar çok iyi biliyoruz bu zorunluluk bizde 1930-1970,li yillara kadar devaam etmistir 1970,li yillarda Pomak túrklerine asimilasyon politikasinin súrdúrúlmesinden itibaren komunistlerin Túrkçeyi iki yil içerisinde yaani 1972 yillarinda tamaamen donduruldugunu biliyoruz 1999 yillarindan sonra SDS li mavi komunistler Túrkçeyi yine gúndeme soktular fakaat bu nasiloldu e Bulgaristanda demokrasi sisteme girildi ve bu yúzdenBati dillerinin disinda olan Túrkçemiz yabanci bir dil durumuna gelindi ve bu Túrk dili için artik zorumluluk kaldirilmistir millet çocuklarini nTúrkçe okutmasi için gereken Dilekçerini Okul múdúrlúklerine vermeleri saarti gerekir. iste o zamandan bu zamana 24 yil geçti bizim genç nesiillerimiz túrkçeyi kendilerinin bilmedigi ve onursamadigi halde Çocuklarina túrkçenin zengin bir dil oldugunu animsatmiyor bunun asil nedenide Bulgaristanda bu gúne kadariyla halen Bir túrkçe medya Radyo Televizyonun bulmadigi bir sózkonusu degilmidir bizce Evet Ikiyil ónce T.C,nin Filibe baskonsolosunun esliginde Sayin sayin Sezgin Múmúne ayit olan Kircaalimize Ajans Fm adinda bir radyo Kurduk fakat bu gúne kadariyla ne haver ne Test ne Vest yok bir sey bitti, bóyle gidilirse bizler kendi kendimize asimilasyon oluyoruz bundan hepimiz Emiin olmaliyiz Sayin kardesimiz,Zulfettin Hacioglu senden ricaamiz bu meseleyide bir gózónúne getirmenizi temenni ederiz. biz Bul turklerinin Anavatan Túrkiyemizden istegimiz iste budur Bir toplumun yasamasi için ónemli olani okur yazarligiIigi,Túrklúk Kúltúrú ve Túrkçe Medyasidir Iiisallah kardeslerimiz bunu bizden esirgemezler.Amiin.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.