13 Ocak 2014 Pazartesi

Varna'da Değiştirilmek İstenen 215 Türkçe Yer İsmi Kalıyor

Varna Belediye Meclisinin, geçen aralık ayında ilçe sınırları içindeki 215 coğrafi alanın Türkçe isimlerinin Bulgarcaları ile değiştirilmesine ilişkin kararı onaylamadı.
Belediye Meclisi'nin bugünkü toplantısında oylamaya sunulan isim değiştirme kararının kabul edilmesi için 26 meclis üyesinin onayı gerekiyordu ancak kararı destekleyenlerin sayısı 22'de kaldı. Oylamada, 9 üye 'hayır' oyu kullanırken, 'çekimser' kalanların sayısı 7 oldu.

Varna İlçe sınırları içinde bulunan ve Türkçe olan 215 coğrafi yer isimlerinin Bulgarca isimlerle değiştirilmesi meclisi üyelerince geçtiğimiz aralık ayında onaylanmıştı.

Bulgaristan Türklerine ait sivil toplum kuruluşlarının yoğun tepkisiyle karşılan isim değiştirme kararı, Varna Belediye Meclisi tarafından onaylanmasının ardından Varna Valisi İvan Velikov, kararın kabul edildiği ilçe meclisinin toplantısını iptal etmişti.

Türkçe isimlerin değitirilmesi kararının alındığı toplantının iptal edilmesi üzerine, karar bugün tekrar meclis üyelerinin onayına sunuldu.

AA

1 yorum:
Write yorum
  1. Balkan savaslarindan sonra Bulgaristanin tam Bagimsizligini kazanmasindan artik 101 yil geçmistir Iste O zamanlarda bu yana Úlkede çogunlu olarak bi çok Partili ve Tarim amaçli ve çesitli devrimli ve devrimci húkúmetler kurulmustur ve bunun en sonrasinda 46 yillik BKP,nin çókúsú sonrasi Bulgarlarin Bir çogunu bu gún ne yazikki Milliyetçilige súrúklemistir.Varna Ilçesinde olan 215 túrkçe yer isimlerinin Bulgarcaya degistirilmesi bu isim degisim aslinda Demokrasiyi ve Bulgaristani bir daha çagdisi bir gerilime gótúrecekti en son Vaaliligin akilli girisimi úzere bu gerçi olarak Varnamizi bu búyúk felaaketten kurtarmis oldu.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.