Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: 'Amacımız kendi nakliyecilerimizi korumak'

3 Şubat 2014 Pazartesi

Share this history on :
Bulgaristan ile TIR geçişleri konusunda yaşanan soruna yönelik Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, bölgede Bulgaristan'ın tutumu üzerine bazı sorunlar yaşandığını söyledi. 
Elvan, Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin Bulgaristan'a geçiş, taşımacılık alanında, 500 milyon-750 milyon avro arasında değişen pastadan büyük payı Bulgar TIR'larının aldığına yönelik şikayetleri olduğunu ve Türkiye'nin payının artırılmasına yönelik talepte bulunduklarını aktardı. Bulgaristan tarafının ilk 6 ay için öngörülen 125 bin transit TIR geçişi kotasının sadece 15 binini gönderdiğini belirten Elvan, bunların tamamının gönderilmesini müteakip Türkiye'nin kapıyı açacağını bildirdi. Bulgar tarafından da konunun çözülmesine yönelik açıklamalar yapıldığını ifade eden Elvan, şunları kaydetti:
"Bizim amacımız kendi nakliyecilerimizi korumak. İhracatımızda ve taşımacılıkta şu anda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Kapıkule dışında Uluslararası Nakliyeciler Derneği ile işbirliği halinde İpsala Kapısını kullanıyoruz. Bunun yanı sıra Haydarpaşa üzerinden Ro-Ro seferleriyle İtalya'ya seferler söz konusu. Zonguldak'tan da Ro-Ro seferleri ile Ukrayna'ya seferler yapılıyor. TIR'larımız bu üç noktaya kanalize edilmiş durumda. Herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Saati saatine olayı takip ediyoruz. Bizim temennimiz de bunun kısa bir süre içerisinde çözülmesi. Öte yandan Kapıkule'de de ciddi bir yığılma söz konu değil."