Seçim kampanyası başladı

25 Nisan 2014 Cuma

Share this history on :


Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili seçimleri için seçim kampanyası resmi olarak başladı.

AP'de 751 koltuktan 17 milletvekili hakkı olan Bulgaristan'da seçime 15 parti, 6 koalisyon ve 4 bağımsız aday iştirak ediyor.

Ülkede oy kazanması beklenen en büyük adayların ise eski Başbakan Boyko Borisov'un partisi GERB ve Bulgar Sosyalist Partisi'nden gelmesi bekleniyor. 


Anket raporlarına göre bu iki parti AP'ye 6 milletvekili gönderecek. Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin (HÖH) ise seçimlerde 2 veya 3 vekil kazanması bekleniyor. 

Sosyologlar ayrıca Avrupa'ya eski Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un kurduğu ABV oluşumunun, aşırı milliyetçi Ataka Partisi’nin ve eski gazeteci Nikolay Barekov'un Sansürsüz Bulgaristan Partisi’nin (BBZ) de vekil gönderebileceğini belirtiyor. 

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, kampanyanın başlaması vesilesiyle dürüst ve çağdaş bir seçim süreci yapılması çağrısında bulundu. 

22-25 Mayıs günleri arasında gerçekleşecek seçime tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler katılıyor. Seçim sonuçlarının ise 25 Mayıs akşamında açıklanması bekleniyor. 

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.