Sığınmacılara Şiddet Uygulandığı İddialarına Yalanlama

25 Nisan 2014 Cuma

Share this history on :
İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev, insan hakları örgütlerinin, Bulgaristan sınır polisinin Türkiye sınırından ülkeye giriş yapan sığınmacılara karşı şiddet kullandığı yönündeki iddialarını yalanladı.

Sınırın büyük bir bölümünün kameralarla izlendiğini ve bölgede her şeyin kontrol edilebileceğini belirten Yovçev, herhangi bir şiddet olayının yaşanmadığını söyledi.

"Saygın bir sivil toplum örgütünün gerçek dışı iddiaları yayınlamasına ve Bulgaristan'a karşı bu tür yalan ve iftirada bulunmasına şaşırdım" diyen Yovçev, Bulgar sınır polisinin, Ab Sınır Güvenliği Birimi Frontex temsilcileri ile çalıştıklarını kaydetti.

Şiddet kullanıldığına dair Frontex çerçevesinde herhangi bir şikayet bulunmadığını ifade eden Yovçev, "Suçlamalarda sığınmacıları Türkiye'ye geri gönderdiğimiz belirtiyor. Geri göndermiyoruz ve şiddet uygulandığı konusunda da tek bir şikayet yok. Hatta çoğu zaman Bulgar sınır polisleri sığınmacıların hayatlarını kurtarıyor" dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından dün yayımlanan raporda, 2013'ten bu yana Bulgar sınır polisinin Türkiye sınırından giriş yapan sığınmacılara karşı sistematik olarak şiddet kullandığı, 519 kişinin Türkiye'ye geri yollandığı ve 44 olayın belgelendiği iddia edilmişti.

Bulgaristan'da bulunan yaklaşık 12 bin sığınmacının yarısını Suriyeliler oluşturuyor.

AA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.