Bulgaristan, Güney Akım'dan Vazgeçmiyor

9 Haziran 2014 Pazartesi

Share this history on :
Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev, ülkesinin Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı projesinden vazgeçmediğini duyurdu.

Bulgaristan'ın, Avrupa Komisyonu'nun (AK) uyarısı doğrultusunda Güney Akım Doğalgaz Projesi'ni askıya almasının ardından bir açıklama yapan Stoynev, projeyle ilgili sorulması gereken sorunun "Hayata geçirilecek mi?" değil, "Tam nasıl geçirileceği" olduğunu belirtti.
Güney Akım hattının güzergahı üzerindeki Macaristan, Avusturya, Hırvatistan, Slovenya, İve İtalya'nın enerji bakanlarıyla projenin hayata geçirilmesi konusunda uzlaşı içinde olduklarını kaydeden Stoynev, yarın Lüksemburg'ta gerçekleştirilecek AB Ulaşım, İletişim ve Enerji Konseyi toplantısında bunu bir daha dile getireceklerini ifade etti.
Vatandaşların yüzde 64'ünün Güney Akım'dan yana olduklarını dile getiren Bakan Stoynev, hattın Bulgaristan bölümünde sorunların daha çok hukuki olduğunu, ancak üzerinde çalışıldığını söyledi.
Başbakan Plamen Oreşarski, dün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği'nin yürürlükteki kanunlarına uygun hale getirilinceye kadar Güney Akım projesinin inşaat faaliyetlerinin durdurulduğunu belirterek, Avrupa Komisyonu ile ülkesi arasında konuya ilişkin netlik sağlanana kadar projenin askıya alındığını duyurmuştu.
Avrupa Komisyonu, 3 Haziran'da Bulgaristan hakkında ihlal prosedürü başlatmış ve projeye ilişkin inşaat faaliyetlerinin durdurulması çağrısında bulunmuştu.
AA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.