Güney Akım, askıya alındı

8 Haziran 2014 Pazar

Share this history on :
Bulgaristan'ın, Avrupa Komisyonu'nun (AK) uyarısı doğrultusunda Güney Akım Doğalgaz Projesi'ni askıya aldığı bildirildi.
Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski, Ab'nin yürürlükteki kanunlarına uygun hale getirilinceye kadar inşaat faaliyetlerinin durdurulduğunu belirterek, AK ile ülkesi arasında konuya ilişkin netlik sağlanana kadar projenin askıya alındığını söyledi.
Plamen Oreşarski, "AK ile istişareler devam ederken Güney Akım'ın inşaatının başlamasıyla ilgili tüm işlemlerin durdurulması için talimat verdim. Görüşmelerin gidişatına göre ileride karar vereceğiz" dedi.
AK, Bulgaristan hükümetinden, Ab yasalarına uygunluğuna ilişkin kararın henüz verilmemesi dolayısıyla Güney Akım Doğalgaz Projesi'nin durdurulmasını istemiş ancak koalisyonun büyük ortağı Bulgar Sosyalist Partisi (BSP), bu talebi dikkate almamıştı.
AK, 3 Haziran'da Bulgaristan hakkında ihlal prosedürü başlatmış ve projeye ilişkin inşaat faaliyetlerinin durdurulması çağrısında bulunmuştu.
AA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.