AGİT'ten Bulgaristan'a ana dilınde seçim propagandası tavsiyesi

10 Eylül 2014 Çarşamba

Share this history on :
Bulgaristan'da 5 Ekim'de yapılacak erken genel seçim öncesinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (AGİT/ODİHR), seçim kampanyası döneminde ülkedeki azınlıkların ana dillerinde propaganda yapabilmesini tavsiye etti. 

Seçimi onlarca gözlemci ile izleyecek AGİT'in Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti Temsilcisi Audrey Glove, propaganda döneminde ana dilde kampanya yürütülebilmesi için yasal değişikliklerin yapılması gerektiğini belirtti.
Glove, ancak bunun sadece bir tavsiye olduğunu, kararı Bulgar makamlarının vermesi gerektiğini vurguladı.
2011 yerel seçimlerinde Bulgaristan'a çok sayıda tavsiyede bulunduklarını kaydeden Glove, önerilerinin çoğunun yerine getirildiğini ancak ana dilde propaganda tavsiyesinin yerine getirilmeyen konular arasında olduğunu hatırlattı.
Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ile Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin (HÖH) oluşturduğu bir önceki hükümet döneminde, parlamentoda seçim yasa tasarısı görüşmeleri sırasında ana dilde propaganda yasağı yoğun tartışmalara neden olsa da yasak Seçim Yasası'ndan kaldırılmadı.
HÖH, ana dilde propaganda yasağının Seçim Yasası'ndan kaldırılmasını istedi ancak bu talep, koalisyon ortağı BSP tarafından kabul görmedi.
Yürürlükte olan seçim yasası, seçim döneminde siyasi partiler tarafından düzenlenen miting ve toplantılarda, Bulgarca'dan farklı bir dilde propaganda yapılmasını yasaklıyor.
Yasağa uymayanlar, 200-2000 leva para cezasına çarptırılabiliyor.
Nahit Doğu, AA

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.