İşitme engelli çocuklara eğitim yardımı

18 Eylül 2014 Perşembe

Share this history on :
Sofya'da faaliyet gösteren "Bulgar ve Türk Kadınları Arasında Dostluk, Yardımlaşma ve İşbirliği Derneği" (BTKADYİD) üyeleri, işitme engelli çocuklara eğitim veren Prof. Dr. Denço Denev devlet okulunu ziyaret etti.  

Dernek Başkanı Hafize Nizam'ın başkanlığındaki heyet, 496 öğrencinin bulunduğu okula kırtasiye ve giysi yardımı yaptı. Heyet, Bulgar geleneklerine göre sağlık ve bereketin simgeleri olan ekmek ve balla karşılandılar. 

Yardımın ana sponsoru olan thy'nin Bulgaristan Müdürü Cenk Öcal, derneğin okula yıllardır yaptığı yardımları gelenek haline getirmesinden dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. Öcal, thy'nin de eğitimine destek verdiği öğrencilerin başarılarının devamını dileyerek, öğrencilerin kazandığı spor, sanat ve bilim dallarındaki kupaların sayısına hayran kaldığın söyledi. 

İşitme engelli öğrenciler de konukları için halk oyunları gösterisi yaptı. Okul Müdürü Sevdalina Congarska, 117 yıllık geçmişe sahip okulun, BTKADYİD üyeleri ile yaptığı işbirliğinden memnun olduğunu belirtti. 

Aşçılık, marangozluk ve Moda dallarında ihtisas diplomaları veren okulun müdürü Congarska, AA'ya yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Türkiyeli dostlarımızın Balkanların en büyük işitme engelleler okuluna gösterdikleri ilgi bizi çok sevindiriyor. Geçen yıl yemekhanemizi ziyaret ederek, küçük aşçılarımıza Bulgaristan'da pek bilinmeyen Nohutlu pilav, kırmızı mercimek çorbası ve çeşitli tatlıların yapılışını öğrettiler, mutfağımızı yeni tarifler ve bağışladıkları malzemelerle zenginleştirdiler. Bu yıl ihtiyacımız olacak eğitim araç gereçlerimizi sağladılar. Bu destekler bizlere büyük mutluluk veriyor." 

BTKADYİD Başkanı Nizam da dernek olarak hayır çalışmalarını sürdüreceklerini, Sofya'daki işitme engelli çocukların okuduğu okul gibi yardıma muhtaç daha birçok kurumun ihtiyaçlarını çalışma programına dahil ettiklerini söyledi.

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.