Yedikızlar Camisi'nin minaresi yenilendi

22 Eylül 2014 Pazartesi

Share this history on :
Kırcaali'nin Podkova (Nalbantlar) Köyünde bulunan Yedikızlar Camisinin minaresi yenilendi. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, 'Yedikızlar Camii, çivi kullanılmadan ahşaptan 6 asır önce inşa edilmiştir. Müştemilat Bölümü ve Minaresi aylar öncesinde camiye uygun olarak inşa edilmiştir. Katkı sağlayan ve emeği geçenlerden Mevlam razı olsun' dedi.  

Yedi kızın bir gecede yaptığı mabet 
15. yüzyılda yapıldığına dair Osmanlıca kitabesi bulunan Yedi Kızlar Camisi’nin eskiden günümüze ulaşan bir de hikayesi bulunuyor. Kendini ibadete ve dine adayan 7 genç kız şimdilerde yok olan bir köyden gelerek buraya cami inşa etmek isterler. Bunun için kendi çeyizlerini satar ve dağlardan büyük ağaçlar getirirler. 15 metrenin üzerindeki bu kirişleri günümüzde bulmak bile zor. Camiyi bir gecede hiç çivi kullanmadan yaptıktan sonra ise kızlar aniden kaybolurlar ve kimse onların izlerini bulamaz.‘Yerel Önemi Olan Kültür Anıtı’ ilan edildiği için tüm çalışmalar Ulusal Kültür Anıtlar Enstitüsü tarafından koordine ediliyor. Kirkovo Belediyesi, projenin tamamlanmasıyla caminin ulusal önemi olan kültür anıtı ilan edilmesi ve turizme açılmasını istiyor. 


 

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.