Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün’den kişisel sergi

21 Ekim 2014 Salı

Share this history on :
Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün, açtığı kişisel sergiyle "İslam'da resim sanatının yasak olduğuna dair önyargıların yıkılmasına hizmet edeceğini umduğunu" söyledi.

Başkent Sofya’daki Sredetz Galerisi'nde "Vurgular" adlı üçüncü kişisel sergisini açan Mümün, açılış töreninde yaptığı konuşmada, hobi olarak resimle uğraştığını, tablolarında dinsel konuları içeren motifleri işlediğini söyledi.
Mümün, resim sergisinin ülkedeki farklı dinlerin temsilcileri, kültür ve bilim çevrelerinden kişileri bir araya getirmesinden büyük mutluluk duyduğunu aktararak, "Vurgular adını verdiğimiz bu serginin diğer adı 'Köprüler' de olabilir. Sanat insanlar arasındaki en doğal köprüdür. Aramızdaki farklılıklara rağmen hepimiz birlikte yaşayabiliriz. Sadece denemek lazım" dedi.
Başmüftü Yardımcısı Mümün, AA’ya yaptığı açıklamada, bugünlerde terör eylemleri gibi çeşitli provokasyon olaylarının Müslüman dünyasının imajını karaladığını belirterek, bu tür sanatsal çalışmaların İslamiyetin iyiliği ve hoşgörülüğünü ortaya çıkardığını kaydetti.
Törende konuşan Başmüftü Mustafa Aliş Haci de meslektaşının başarısından mutluluk duyduğunu paylaşarak "Ressam Mümün, bu çalışmasıyla dinin sadece ibadet yerlerinde yaşanan kapalı bir olgu olmadığını, ayrıca tüm toplum önünde sanatın gücüyle de sergilenebileceğini gösteriyor" dedi.
Kültür Bakanlığı Sredetz Galerisi’nde bir hafta açık kalacak serginin açılışına Bulgar basını başta olmak üzere birçok Sofyalı sanatsever ilgi gösterdi.

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.