Bulgaristan'da Eğitim Alan Türk Öğrencilerin Sayısı Azalıyor

23 Ekim 2014 Perşembe

Share this history on :
Bulgaristan'da eğitim alan Türk vatandaşı üniversite öğrencilerinin sayısı, okul harçlarının yükselmesi nedeniyle yarıya indi.

Geçen yıl üniversite öğrenimi için Bulgaristan'a gelen yabancı öğrencilerin başında Türkler ilk sırada gelirken, bu yıl kayıt yaptıran Türk öğrenci sayısının azaldığı kaydedildi.

Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre, 2013-2014 öğretim döneminde ülkede yaklaşık 12 bin yabancı öğrenci eğitim aldı. Bu rakamın yarısına yakınını Türkiye'den gelen öğrenciler oluştururken, bu yıl Bulgar üniversitelerine kayıt yaptıran Türk öğrenci sayısında büyük oranda düşüş gözlendi.

Eğitim danışmanlığı alanında faaliyet gösteren bir şirketin temsilcisi Ali Hatipoğlu, Türk öğrenci sayısında düşüş olduğunu, bunun en büyük nedeninin de üniversitelerin yıllık eğitim ücretlerinde artışa gidilmesinin etkili olduğunu söyledi.

Hatipoğlu, bu yıl Bulgaristan'a üniversite eğitimi için gelen Türk vatandaşlarının sayısının 5 binin altında olduğunu ifade ederek, öğrenci sayısındaki düşüşe üniversite harçlarına yapılan zammın neden olduğunu vurguladı.

Bulgaristan'ın artık fazla tercih edilmeyen bir ülke haline geldiğini söyleyen Hatipoğlu, üniversite ücretlerinin hemen hemen Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin ücretleriyle aynı olduğunu kaydetti.

Hatipoğlu, zammın, Yunanistan, Almanya ve İtalya gibi Batı Avrupa ülkelerinden gelen öğrenci sayısının çoğalması nedeniyle yapıldığını söyledi.

Bulgaristan'da eğitim alan Türk vatandaşı üniversite öğrencileri daha çok tıp ve mühendislik bölümlerini tercih ediyor.

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.