Bulgaristan'da ulusal yas

3 Ekim 2014 Cuma

Share this history on :
Bulgaristan'da barut fabrikasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 15 kişi anılıyor.
Başbakan Georgi Bliznaşki, ulusal yas nedeniyle bugünkü görüşmelerini iptal etti, ülkede bayraklar yarıya indirildi.
Bliznaşki ve Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ölenlerin ailelerine taziye mesajları gönderdi. İki lider, kazanın nedeninin titizlikle araştırılması ve kısa zamanda kamuoyuna açıklanması çağrısında bulundu.
Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tzatzarov başkanlığında oluşturulan soruşturma ekibinin ilk belirlemelerine göre, fabrikada izin verilenden fazla miktarda mayın bulunuyordu ve bu mayınlar uygunsuz şekilde saklanıyordu. Patlayıcı üretilen fabrikada, mayın ve ağır silahların mermilerinin de imha edildiği belirtildi. 
Savcılık kararıyla kapatılan fabrikada incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Yordan Bakalov, "Hayatımda pek çok patlama gördüm ancak bunun gibi bir şey görmedim" dedi.
Ülkenin kuzeybatısında bulunan Vidin şehrine yakın barut fabrikasında 1 Ekim'de meydana gelen patlama nedeniyle ulusal yas ilan edilmişti. Patlamada fabrikanın iki binası tamamen yıkılmış, ikisi kadın 15 çalışan yaşamını yitirmişti.

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.