Bulgaristan’daki erken parlamento seçim sonuçları

10 Ekim 2014 Cuma

Share this history on :
Bulgaristan’da 5 Ekim'de yapılan erken parlamento seçimi sonucuna göre, parlamentoya girecek siyasi oluşumların dağılımı açıklandı.
Merkez Seçim Komisyonu, 240 üyeli parlamentoda 8 koalisyon ve partinin yer alacağını duyurdu. Sandıklardaki pusulaların sayımını tamamlayan komisyon, Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin, 84 kişi ile en büyük temsile sahip olacağını bildirdi. Eski Komünist Partisi’nin devamı olan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ise 39 milletvekili ile ikinci sırada yer aldı.
Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) parlamentoya 38 milletvekili sokmayı başardı. Parlamentoda, sağ görüşlü 5 partiden oluşan Reformcu Blok (RB) 23, ırkçı Vatansever Cephesi (RB) de 19 milletvekili bulunduracak. Popülist çizgide siyaset yürüten Sansürsüz Bulgaristan (BBZ) koalisyonu ise 15 milletvekilliği kazandı.
Eski parlamentoda 26 milletvekili olan ancak sürdürdüğü tutarsız siyaseti nedeniyle güven kaybına uğrayan, Rusya yanlısı ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA (Atak) partisi, parlamentodaki temsilini 11 kişiye indirdi. Sol görüşlü Bulgaristan’ın Avrupalı Yeniden Doğuş (ABV) partisi de 11 milletvekili ile temsil edilecek.
Katılımın mecbur olmadığı seçimde 6,8 milyon kayıtlı seçmenden,  3 milyon 500 bin 585'i sandık başına gitti. Bulgarlar 22 siyasi parti ve 8 koalisyonun 6 bin 43 adayı arasından tercih yaptı. Katılım oranı ise yüzde 50’nin altında kaldı. Verilen oyların 218 bin 125'i geçersiz çıktı.
Yurt dışında 58 ülkede 428 sandıkta 131 bin 590 oy kullanıldı. Türkiye’de 136 yerde sandık kuruldu. Seçimde Türkiye’den 60 bin 90 oy HÖH’e gitti.
Parlamentoya girecek milletvekillerin isimleri ise pazar günü belli olacak.
AA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.