GERB, Barekov'un partisi ile de uzlaşamadı

17 Ekim 2014 Cuma

Share this history on :
Bulgaristan’da 5 Ekim'deki erken parlamento seçiminde en çok oyu alan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisi koalisyon hükümeti kurmak üzere görüşmelerini sürdürüyor.
Parlamentoda temsil edilen diğer yedi siyasi oluşumla toplantılar yapan GERB heyeti, bugün Sansürsüz Bulgaristan (BBZ) ile bir araya geldi.
GERB yetkilisi milletvekili Tzetzka Tzaçeva, BBZ’den beklenen ciddiyeti göremediklerini belirtti. Tzaçeva, “Taraflar arasında büyük bir görüş ayrılığı belirdi. Bu partiyle görüşmelerimizin sürdürülmesinde anlam görmüyoruz” dedi.
BBZ adına konuşan Rumen Yonçev ise “Halk bizden iş bekliyor. Uzun tatlı sohbetlere vaktimiz yok. Muhalefet olacağız” diye konuştu.
240 sandalyeli parlamentoda 84 kişilik gruba sahip olan GERB'in kuracağı koalisyon hükümetinin güvenoyu alabilmesi için 121 milletvekilinin destek vermesi gerekiyor.
GERB yetkilileri, dün görüştükleri ırkçı Vatansever Cephesi (PF) ile ortak yönetim konusunda prensip anlaşmasına varmıştı.  Ancak GERB, PF’nin 19 milletvekilinin desteğini alması durumunda bile yine hükümet kuramayacak. Gözlemciler, GERB'in olası bir koalisyon hükümeti için 23 milletvekili bulunan Reformcu Blok ittifakı ile anlaşabileceğini ifade ediyor.

AA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.