Milliyetçiler, Roman asıllı vekili protesto etti

27 Ekim 2014 Pazartesi

Share this history on :
800 oy almasına rağmen yurtdışında verilen oylar sayesinde Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) milletvekili seçilen Aleksandır Metodiev protesto edildi.

Göstericiler, HÖH'ün yurtdışından gelen oylarının mecliste sandalye dağılımı sistemine dahil edilmesiyle Köstendil'den milletvekili olan Aleksandır Metodiev'in yemin etmemesini istedi.

Köstendil Belediye Başkanı Petır Paunov'un öcülüğündeki bir grup, Metodiev'in Köstendil'den vekil olarak kendi bölgesini temsil edemeyeceğini savundu. Mikrofonu alarak göstericilere seslenen Paunov, seçim sisteminin değişmesini istedi. Metodiev'e karşı 40 bin imza toplandığını ve bunların meclise sunulacağını aktardı. Protestocular, daha sonra meclise yürüdü.

Köstendil'deki 62 bin seçmenden sadece 800'ünün oyunu alarak milletvekili olunmasını haksızlık olarak gören Paunov, daha önce HÖH Başkanı Lütvi Mestan ile görüşmüş, fakat Mestan kendisine Anayasa kuralları çerçevesinde hiçbir şey yapamayacağını söylemişti.

Bulgaristan'da Ekim ayında yapılan seçimle belirlenen parlamento üyeleri, bugün yemin ederek görevlerine başlayacak.

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.