Türkiye'de ikamet sorunu olan Bulgaristan göçmenlerine müjde

23 Ekim 2014 Perşembe

Share this history on :
Bulgaristan'dan göç edenlerin Türkiye'de yaşadığı ikamet sıkıntısına AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk yaptığı çalışmalarla son verdi.

Türkiye Bulgaristan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç edenlerin ikametleriyle ilgili yaşadıkları problemin çözüldüğünü aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Öztürk, "Şahsıma daha önce Sivil Toplum Kuruluşlarından ve Bulgaristan'dan göç eden soydaşlarımızdan gelen şikayet ve talepler doğrultusunda İç İşleri Bakanımız Sayın Efkan Ala ve yetkililer ile yaptığımız görüşmede konuyu kendisine aktarmış ve detaylı bir rapor sunmuştuk. Sayın Bakanımız da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne talimat vererek, 6458 sayılı Yabacı ve Uluslararası Koruma Kanunun 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle bütün hükümleriyle birlikte yürürlüğe girmesinden sonra Bulgaristan uyruklu soydaşlarımızın ikamet izinleri Kanun hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek yeni bir düzenleme getirilmesini sağladı." dedi.

İKAMET BAŞVURULARI BAŞLADI

Düzenlemenin içeriğiyle ilgili bilgi veren Öztürk, Bulgaristan uyruklu göçmenlerin ikamet izni taleplerinde bireysel başvuru yapmaları gerektiğini, bugüne kadar Bakanlık genelge ve talimatlarına istinaden ikamet izni almış olanların ise başvuru için herhangi bir süre koşulu aranmadan uzatma başvurusu yapabileceklerini söyledi.

Çıkan bu genelgeyle ilgili olarak Valilik ve İl Emniyet Müdürlükleri'nin bilgilendirildiğini, bu genelgeyle Bulgaristan'dan göç edenlerin bir sorununun daha giderildiğini belirten Öztürk, "Bulgaristan'dan göç eden soydaşlarımız ve aileleri başta olmak üzere bu genelgenin tüm göçmen camiasına hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.