Büyükelçi Gökçe: '10 Kasım 1989'da Bulgaristan’da yeni bir dönem başlamıştır'

8 Kasım 2014 Cumartesi

Share this history on :
Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin “10 Kasım 1989 Demokratik Devrimi’nin 25. Yıldönümü” Kutlama Mesajı.

10 Kasım 2014 tarihi, Bulgaristan, Türkiye, Avrupa ve tüm çağdaş dünya için tarihi önemde siyasi değişimin başlangıcının 25. Yıldönümüdür. 9 Kasım 1989'da Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ertesi günü, 10 Kasım 1989'da Bulgaristan’da yeni bir dönem başlamıştır. 
Bu değişim, dost Bulgaristan Halkı’nın ve Bulgaristan’daki soydaşlarımızın tabi tutuldukları pek çok baskının, yaşadıkları zorluk, acı ve sıkıntının sona ermesini simgelemektedir. Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti gibi çağdaş değerlerle yaşama arzusuyla beslenen özgürlük dönemi bu tarihte başlamıştır.Totaliter bir rejimin baskısı altında yaşamaya mecbur bırakılan, ancak bu baskıya boyun eğmeden, insanlık haysiyeti ve vicdanı adına direnerek, mücadele eden tüm Bulgaristan halkı ve aydınları, onyıllardır, Bulgaristan’ın çağdaş değerleri içselleştirmiş özgür bir toplum ve ülke olması, uluslararası toplumda layık olduğu saygın ve seçkin konumu kazanması için yorulmaksızın çalışmakta, çaba harcamaktadır. Bu erdemli çaba her türlü övgünün üzerindedir.Bulgaristan Türkleri ve Bulgaristan’daki tüm soydaşlarımız, sadece kimliklerinden ötürü geçmiş dönemde baskı altında kalmalarına, benliklerini tarif eden isimlerini değiştirmeye zorlanmalarına, mallarının müsadere edilmesine ve kendilerine seçenek bırakılmaksızın kafileler halinde 1989 yılında “Büyük Göç”e tabi tutulmalarına rağmen, insanca yaşama mücadelesinden vazgeçmemiştir. Bu ilkeli duruş, Bulgaristan’da nihai değişim ve dönüşüm sürecinde belirleyici olmuştur. Kuşkusuz bunun önemi, tarihçiler tarafından teslim edilecektir.Bulgaristan Türkleri, bu inançla, bugün katılımcı demokrasinin gelişmesine katkıda bulunan, ülkenin birliği, dirliği ve gönencini destekleyen, demokratik, barışçıl ve yapıcı açılım ve girişimleriyle, “geçiş dönemi”nin zorluklarının aşılmasında Bulgaristan toplumunda demokratik paydaş olmuştur. Bulgaristan için övünç kaynağı olan "etnik model" bu suretle ortaya çıkmıştır.
Geçen 25 yıl zarfında, Bulgaristan, gerçekleştirdiği reformlarla, demokrasi, insan hakları ve evrensel değerler temelinde çarpıcı bir mesafe kaydetmiştir. Bu durum, komşu, yakın dost ve güvenilir müttefik ülke konumundaki Türkiye için mutluluk kaynağıdır. Bulgaristan'ın Avrupa-Atlantik değerleri ekseninde ilerleyerek, diğer ülkeler için örnek demokratik bir refah toplumu olması samimi dileğimizdir.1946 yılında çok partili siyasi hayata geçen, Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi, 1952’den bu yana NATO üyesi ve AB’ne katılımcı ülke statüsündeki Türkiye, Avrupa-Atlantik değerleriyle bütünleşmiş NATO müttefiki ve AB üyesi komşusu Bulgaristan’la işbirliğini her alanda ileri düzeye taşımayı hedef edinmiştir. Türkiye, bu suretle, ortak gönence katkıdabulunmayı, ikili ilişkileri müşterek çağdaş ve evrensel değerler manzumesi merkezinde geliştirmeyi arzu etmektedir.

Bulgaristan’da değişim ve dönüşümün başladığı 10 Kasım 1989 tarihinden bu yana 25 yıl geçmiş, yeni bir kuşak yetişmiştir. Buna karşın “geçiş dönemi” sürmektedir. Ümidimiz, değişim ve dönüşümün yaşandığı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu sürecin hızla tamamlanmasıdır. Türkiye, bu yolda her zaman olduğu gibi dost Bulgaristan’ın yanında ve ihtiyaç halinde destekçisi olmaya devam edecektir.Bu tarihi yıldönümünde, Bulgaristan'ın tüm devlet adamlarını, sivil toplumunu, demokratik siyasi partilerini, yerel yönetimlerini, dini topluluklarını, iş dünyasını, sanat çevrelerini, basın, akademik ve düşün dünyasının kanaat önderlerini kararlı ve özverili çalışmalarından ötürü kutluyoruz.
Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerde merkezi konumda bulunan soydaşlarımıza ve Türkiye'deki soydaş kökenli vatandaşlarımıza, dost Bulgaristan'ın tüm Halkı'na esenlikler diliyor, başarı temennisiyle, kalbi selam ve saygılarımızı sunuyoruz.
 07.11.2014

.......................................................................


Поздравително Слово По Случай 25 Години От Демократичните Промени На 10 Ноември 1989
На 10 ноември 2014 г. се отбелязва 25-та годишнина от започването на политическите промени с историческо значение за България, Турция и Европа. На 10 ноември 1989 г., ден след падане на Берлинската стена в България започва нова ера. 
Тази промяна е символ на края на насилието, трудностите, болката и страданието на които са били подложени приятелския български народ и сънародниците ни в България. На тази дата започва нов етап на свобода, основаващ се на съвременни ценности като демокрация, човешки права и правова държава. 
Целия български народ и интелектуалната общност са били принудени да живеят с насилието на тоталитарния режим. Въпреки това, без да склоняват глава, те се противопоставят на режима в името на човешкото си достойнство и съвест, десетилетия наред полагат неуморен труд и усилия за това България да бъде свободна страна, със свободно гражданско общество, възприела съвременните ценности, отреждащи й заслужено място и завидна позиция в международната общност. Тези добродетелни усилия стоят отвъд всякакъв вид възхвала.
Насилието, на което в миналото са били подложени заради идентичността си, насилствената смяна на имената, определяща същността им, конфискацията на имуществото им и принудителното изселване на конвои през 1989 г. без да им бъде предоставено право на избор, не успяха да отклонят Българските турци и всички наши сънародници в България от борбата им за достоен човешки живот. Тази принципна позиция бе от решаващо значение за окончателните промени и преустройство на България. Без съмнение, значението на гореспоменатата позиция ще се оцени от историците.
С това разбиране българските турци, чрез приноса си за развитие на пряката демокрация и обединението на нацията, като общност подкрепяща разбирателството,  благоденствието, демократичните, мирните и конструктивни инициативи, са участници в демократичния процес на България при преодоляването на трудностите от т.н. „преход“. По този начин е оформен „етническия модел“ - повод за гордост на България.      

С реформите, които през изминалите 25 години осъществи, България измина огромно разстояние, базирано на демокрацията, човешките права и универсалните ценности. Това е повод за радост за Турция, която е съседна, приятелска страна и надежден съюзник. Искреното ни желание е България да бъде пример за други страни като едно  демократично и проспериращо общество, което се развива по линията на евро-атлантическите ценности.

Като страна, която премина към многопартийна политическа система през 1946 г., страна-учредител на Европейския съвет, член на НАТО от 1952 г. и със статут на асоцииран член на ЕС, Турция винаги е целяла да развива сътрудничеството си във всички сфери със съседна България, която е интегрирана с евро-атлантическите ценности, съюзник в НАТО и член на ЕС. В тази връзка, Турция желае да има принос към общото благополучие и да развива двустранните отношения в контекста на всеобщите съвременни и универсални ценности. 
От 10 ноември 1989 г., датата, на която започват промените и преустройството изминаха 25 години - период в който израсна едно ново поколение. Въпреки това, „преходът“ все още продължава. Надеждата ни е този процес на промяна и преустройство да завърши бързо, като в другите европейски страни. В тази насока, Турция, както винаги, ще продължава да бъде до приятелска България и ако е необходимо ще оказва подкрепа.

В тази историческа годишнина, поздравяваме всички държавници и цялото гражданско общество на България, демократичните политически партии, местни власти, религиозни общности, представители на бизнеса, хората на изкуството, медиите, академичните и интелектуални среди и всички видни общественици, за решителната им и самоотвержена работа.

Изказваме най-искрените си поздрави и пожелания за благополучие и успех на нашите сънародници, които заемат основна роля в отношенията между Турция и България, на съгражданите ни в Турция с изселнически корени и на приятелския български народ.

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.