Doç. Dr.Yüksel Özkan: 'Bulgaristan da hala bazı siyasi partiler Türk düşmanlığı yapıyor'

23 Aralık 2014 Salı

Share this history on :
BAL-GÖÇ’ün (Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği)16.Olağan GenelKurulu, Merinos Atatürk Kongreve Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, CHP İl Başkanı MetinÇelik,Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, HÖH (Hak ve Özgürlükler Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, HÖH Milletvekili ve eski Çevre ve Su Bakanı Cevdet Çakırov, AB Parlamentosu HÖH Milletvekili İlhan Küçük, HÖH Kırcali Milletvekili Erdinç Hayrulla, HÖH Haskovo Milletvekili Saliha Emin ile çok sayıda siyasi parti, Rumeli Balkan Türkleri Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, Rumeli Balkan Türkleri Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (B.G.F.) üyesi İzmir, Yalova, Kocaeli, Kartal derneklerimizin başkanları, BAL-GÖÇ’ün 9 şubelerinin başkan ve yöneticileri, yöre derneklerimizin başkan ve temsilcileri, diğer Rumeli derneklerinin temsilcileri ve diğer sivil toplum örgütü temsilcileri ve üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Göçmenlerin göç hikayelerinin  gösterimiyle başlayan kurulda Bulgaristan göçmenlerinin nasıl zorluklarla ülkelerinden göç ettikleri, isim dewğişikliğne direnenlerin yakalanarak kamplarda yaşadıkları zülümleri dile getirildi. Yaşadıkları şartları anlatan soydaşların verdikleri röportajlar salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Göç hikayelerinin son bulduğu noktalar ve soydaşların devam eden hayatlarında yerleştikleri başta Bursa olmak üzere, İstanbul ve İzmir’e yaptıkları göçlerin  hikayesi  de ve günümüz koşullarında yaşananlar anlatıldı.
Belgesel de BAL-GÖÇ’ün göç esnasında ve sonrasında tüm sorunların ve  sıkıntıların çözümüne nasıl etkin bir çalışma yürüttüğü de vurgulandı.

"BEDEL ÖDEMEYE DEVAM EDİYORUZ"

BAL-GÖÇ Genel Başkanı  Doç. Dr.Yüksel Özkan, “Bulgaristan da  ne yazık ki hala bazı siyasi partiler tarafından  basit çıkarlar ve iç siyaset malzemesi  olarak her platformda söylem ve eylemlerle Türk düşmanlığı yapılmaktadır”. Bu siyaseti dost ve komşu bulgar halkının çoğunluğu da çirkin bulmaktadır. Bulgaristan’ın yönetyicilerine seslenen Özkan, toplumsal barışa zarar veren bu eylemlerin engelleneceğine inadıklarını vurguladı. Ana dil Türkçenin öğrenmesine de deyinen başkan Yüksel Özkan, “bir topluluk anadilini konuşamazsa, okuyup yazamazsa o toplum yok olmaya mahkumdur. “Bizler Bulgaristan’da yaşayan vatandaşların anadilini konuşup ve okuyabilmesi için lobi çalışmalarını sürüdürüyoruz” dedi.
Balkan göçmenlerini ve tüm dünyadaTürk azınlığını rencide eden söylemler ve eylemlere karşı duydukları rahatsızlığı dile getiren Özkan “bunlara karşı tepki  koyduk, kınadık. Biz bunun için bedel ödedik, ödemeye devam ediyoruz ve kimsenin saygısılığına tepkisiz kalmayacağız. Balkanlardaki insan hakları ihlallerini karşısında dün olduğu gibi bu günde dik durduk. Yüksel Özkan, “yolumuz düz, duruşumuz herzaman ise dik” dedi,
Her zaman olaylar konusunda  tespitlerimiz, öngörülerimiz sonuçlar ile örtüştü o yüzden kurumlarımızı doğru bilgilendiğimiz içinde hiç bir mahçubiyet içide değiliz”  derken başta Ülkemizde olmak üzere Balkanlarda da bazı siyasi hareketlerin  toplumsal barışın bozulmaması için sorumluluklarını bilmeleri gerektiğini de hatırlattı.

 " BEŞ BİN SOYDAŞ MAĞDUR"
Soydaşların sosyal güvence haklarının da konuşulduğu genel kurulda yalnızca Bursa’da 400 bin  kişinin nufüs kağıdında doğum yeri Bulgaristan yazdığını hatırlatan Özkan, “BAL-GÖÇ’'ün çabaları ile 2008 yılında bu günkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’in büyük destekleri ile  bir borçlanma yasası çıkarıldı. Kendilerine şahsım ve camiamız adına şukranlarımızı sunuyoruz. Bu yasa doğrultusunda bankarlalardan kredi çekerek borçlanan 37 bin kişi emekli oldu. Yasa çok açık olmasına rağmen ülke çapında sayıları  5 bin bulmayan üyelerimiz mağdur. Bu konuda başta iktidara ve iki muhalefet partilerine 5 defa dosyaverildi ama dosyaların akıbeti muamma”dedi.

“MİLLETVEKİLİMİZİ  KENDİMİZ  SEÇECEĞİZ"
Özkan, soydaşların sorunlarına daha etkili çözüm geliştirmek için “ Artık BAL-GÖÇ olarak milletvekillerimizi, temsilcilerimizi bizler belirleyeceğiz. Sadece dosya taşıyan ve sorunları dosyadan okuyan temsilci göndermeyeceğiz” diyekonuştu.
Doç.Dr. Yüksel Özkan, “utanmadan bazı parti teşkilatları Ankara’ya Göçmen kontenjanından dır diye liste gönderdikelerini basından takip ediyoruz ve artık dur diyoruz,Emek hırsıslığına izin vermeyeceğiz, temsilcilcimizi kendimiz kurullarımızda belirleyeceğiz” dedi.

Özkan’ın konuşmaları salonu dolduran ve salon dışına taşanların da  kurulan dev bir Tv ekrandan genel kurulu izlemek için gelen  yaklaşık 2000 delege tarafından ayakta alkışlandı.


Balkan  Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu
Yaptığı konuşmada "BAL-BÖÇ, Federasyonu ve Konfederasyonu ile Birlikte konumunda Balkanlar nezninde Türkiyenin en büyük sivil toplum örgütü olmanın gururunu yaşıyor. Soydaşların acılarına ortakolduk. Ancak acımız hala çok taze, yine de karşımda gördüğüm bu muhteşem kalabalık benim geleceğe dair umutlarımı arttırıyor, herkesin bu mücadelede yüreğini ortaya koyması bizim için çokanlamlı" diyen Gençoğlu, sonuna kadar  adil ve iyi bir yaşam için uğraş vereceklerini de sözlerine ekledi. Gençoğlu, BAL-GÖÇ Başkanı Özkan’a başarılı çalışmalarından ve özellikle 1989 zorunlunu göçütarihe not düşme anlamında çektikleri belgesel için de teşekkür etti.


Konuşmaların ardından  Göç belgeselinin yapımıcı Sedat Suat Yılmaz, Ertan Güler. Latif Oygür’e teşekkür plaketi sunuldu.

BalgöçYönetimKuruluşuisimlerdenoluştu:

1.Yüksel Özkan
2.İsmail Selimoğlu
3.Günaydın İzmirli
4.Halit Çelik
5.Sadık Yılmaz
6.Erdinç Kahraman
7.Remzi Abdioğlu
8.Erkan Yılmaz
9.Süleyman İnan
10.Hüseyin Yüksel
11.Veli Öztürk
12.Türkan Ünal
13.Bekir Güler
14.İbrahim Alağoz
16.Ümmü Eryılöaz
17.İsmail Eroğlu
18.Yusuf Kıroğlu
19.Şenol Seviç
20.Gülver Deniz
21.Ceyhun Şentürk
22.Sabri Öztürk
23.Muhammet Atalay
24.Beştami Yeşilbahçe
25.Gökhan Sözüçetin
26.Emir CemalBeşkardeşler
27.Nahit Akpınar
28.Mümin Karacakayalılar
29.Fikri Hocaoğlu
30.Bayram Kalem


Kaynak: BAL-GÖÇ

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.