Bulgaristan Türkleri, komünist rejimin askerleri tarafından öldürülen şehitlerini andı

26 Aralık 2014 Cuma

Share this history on :
Bulgaristan Türkleri, 30 yıl önce kendilerine karşı uygulanan asimilasyon döneminde komünist rejimin askerleri tarafından öldürülen şehitlerini andı.

Şehitleri anma töreni, 17 aylıkken öldürülen Türkan Feyzullah'ın anısına yapılan ve Kırcaali'nin Kirkovo ilçesine bağlı Mogilyane köyünde bulunan Türkan Çeşme'de yapıldı.
Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan'dan binlerce Türk ve Müslümanın katıldığı törende, 26 Aralık 1984 tarihinde, dönemin totaliter komünist iktidarı tarafından Türkler'e karşı yürütülen baskı ve asimilasyon politikasını protesto ederken annesinin kucağında öldürülen Türkan Feyzullah ve diğer şehitler anıldı.

HÖH lideri Mestan: "Irkçı partilerden kurtulun" -

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, törende yaptığı konuşmada, iktidardaki koalisyon hükümetinde ayrımcılığı siyasi çıkarları için kullanan grupların yer aldığını belirterek, ırkçı Vatansever Cephesi'nin Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan parlamentosunda bulunmasını tüm şehitlerin aziz hatırasına saygısızlık olarak niteledi.
Mestan, Vatansever Cephesi'nin iktidardaki koalisyona ortak olmasını Bulgaristan'ın demokrasi yolundan ilk ciddi sapması olarak gördüğünü ifade etti.
Söz konusu ırkçı siyasi oluşumun parlamentoda bulunmasının Bulgaristan'ın Avrupa ve Atlantik değerlerinden ödün verdiğinin göstergesi olduğunu kaydeden Mestan, "Başarılı ve gerçek bir Avrupa yönetimi olmak istiyorsanız, bir an önce Vatansever Cephe'den kurtulmalısınız. Aksi takdirde, bu yönetim başarılı ve reformcu olamayacağı gibi yıkılmaya da mahkumdur" dedi.

Aktaş: "Şerefli duruşunuzu muhafaza ettiğiniz için gururluyum"-

Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, baskı ve zulümlere rağmen Bulgaristan Türklerinin yılmadığını, 30 yıl önceki azimli, dirayetli, haysiyetli ve şerefli duruşun aynen muhafaza edildiğini gururla gördüğünü vurguladı. Başkonsolos Aktaş, sözlerine şöyle devam etti:
"Yalnız değildiniz, yalnız değilsiniz ve asla yalnız olmayacaksınız. Bugün Türkiye'de kalpler sizin için atıyor. Bugün Türkiye'de kardeşleriniz sizleri dualarına ortak ediyor. Bulgaristan, Avrupa Birliği'nin üyesidir, dolayısıyla sizler de Avrupa Birliği'nin saygıdeğer vatandaşlarısınız. Arzumuz Bulgaristan'da her alanda ilişkilerimizi geliştirmektir. Bunun için çaba sarfediyoruz ve durmadan çalışıyoruz. Bulgaristan ve Türkiye iki kardeş ve dost ülkedir. Ortak bir geçmişi paylaştık. Gelecekte de güzel günleri birlikte paylaşma arzusundayız. Ancak bu çalışmalarımızı sürdürürken sizlerin Bulgaristan'ın eşit ve özgür vatandaşları olarak temel hak ve hürriyetlerinizi sonuna kadar muhafaza etmeniz ve geliştirmeniz çok önemlidir. Şunu da unutmayın, ana dilde eğitim ve ana dilde yayın temel hak ve özgürlüklerin birer parçasıdır. Bize dilini, tarihini, örf ve adetlerini, dinini, kültürünü iyi bilen ve bunlardan gerekli dersi çıkartan, eşit, kardeşçe, barış ve huzur içinde yaşamak için gerektiğinde mücadele edecek nesiller lazım. Ben bu kürsüden sizlere hitap ederken aranızda bu yeni nesli de görüyorum. Bu nedenle de gururlu ve mutluyum."

Öztürk: "Tahammül edemediler"-

Türkiye-Bulgaristan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ise bir direnişi ve varoluş mücadelesini hatırlamak ve şehitleri anmak için Türkan Çeşme'nin etrafında toplandıklarını belirtti.
Öztürk, "Dilimize, dinimize ve örflerimize tahammül edemediler. Silah zoruyla bunları almak istediler. İşte şehit düşen kahramanlarımız sayesinde başarılı olamadılar ve olamayacaklar" dedi.
Anma töreni, şehitlerin anısına Türkan Çeşme'nin etrafına konulan çiçeklerle sona erdi.

AA 


0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.