'Fatme' ve 'Mehmet'ler artık tercih edilmiyor

24 Aralık 2014 Çarşamba

Share this history on :
Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (NSİ) Aralık 2014 verilerine göre, ülkede 17 bin kadın "Fatme" ismini taşırken, "Mehmet" ismine sahip erkeklerin sayısı ise yaklaşık 16 bin.
Kadınlarda Fatme isminden sonra en çok kullanılan ikinci isim 15 bin kişinin taşıdığı "Ayşe" olurken, üçüncü sırada 10 bin kişiye verilen "Emine" ismi yer aldı. En fazla kullanılan erkek isimlerinde 14 bin kişinin taşıdığı "Ahmet" ikinci, 12 bin kişinin taşıdığı "Mustafa" ismi üçüncü oldu.
Müslüman olmayan Bulgar vatandaşlarında ise en çok kullanılan erkek isimleri ise Georgi (171 bin), İvan (165 bin) ve Dimitır (127 bin) olarak açıklandı. Kadınlarda da Mariya (121 bin) ilk sırada bulunuyor. Mariya'yı İvanka (65 bin) ve Elena (55 bin) takip ediyor.

Geleneksel isimler artık tercih edilmiyor

Selma Çavuş
Psikolog Selma Çavuş, ülkedeki Müslümanlarda geleneksel isimlerin en çok kullanılanlar arasında yer almasına rağmen son yıllarda genç çiftlerin yeni doğan çocuklarına Mehmet, Ahmet ve Fatme gibi isimler yerine Emir, Mert, Elif ve Melek gibi isimleri vermeyi tercih ettiklerini söyledi. 
 Çavuş, geleneksel isimlerden uzaklaşma eğiliminin Müslümanlarda olduğu gibi ülkedeki Hristiyanlarda da görüldüğünü kaydetti. 
 Eskiden olduğu gibi çocuklara dede, ninelerin isimlerini koyma geleneğinin yok olduğunu ifade eden Selma Çavuş, giderek modernleşen dünyada insanların artık daha bireyselleştiğini ve büyük aile modelinden uzaklaştığını belirtti.
7,3 milyonluk nüfusa sahip Bulgaristan’da 1,5 milyon Müslüman yaşıyor.
AA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.