'Fatme' ve 'Mehmet'ler artık tercih edilmiyor

Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (NSİ) Aralık 2014 verilerine göre, ülkede 17 bin kadın "Fatme" ismini taşırken, "Mehmet" ismine sahip erkeklerin sayısı ise yaklaşık 16 bin.
Kadınlarda Fatme isminden sonra en çok kullanılan ikinci isim 15 bin kişinin taşıdığı "Ayşe" olurken, üçüncü sırada 10 bin kişiye verilen "Emine" ismi yer aldı. En fazla kullanılan erkek isimlerinde 14 bin kişinin taşıdığı "Ahmet" ikinci, 12 bin kişinin taşıdığı "Mustafa" ismi üçüncü oldu.
Müslüman olmayan Bulgar vatandaşlarında ise en çok kullanılan erkek isimleri ise Georgi (171 bin), İvan (165 bin) ve Dimitır (127 bin) olarak açıklandı. Kadınlarda da Mariya (121 bin) ilk sırada bulunuyor. Mariya'yı İvanka (65 bin) ve Elena (55 bin) takip ediyor.

Geleneksel isimler artık tercih edilmiyor

Selma Çavuş
Psikolog Selma Çavuş, ülkedeki Müslümanlarda geleneksel isimlerin en çok kullanılanlar arasında yer almasına rağmen son yıllarda genç çiftlerin yeni doğan çocuklarına Mehmet, Ahmet ve Fatme gibi isimler yerine Emir, Mert, Elif ve Melek gibi isimleri vermeyi tercih ettiklerini söyledi. 
 Çavuş, geleneksel isimlerden uzaklaşma eğiliminin Müslümanlarda olduğu gibi ülkedeki Hristiyanlarda da görüldüğünü kaydetti. 
 Eskiden olduğu gibi çocuklara dede, ninelerin isimlerini koyma geleneğinin yok olduğunu ifade eden Selma Çavuş, giderek modernleşen dünyada insanların artık daha bireyselleştiğini ve büyük aile modelinden uzaklaştığını belirtti.
7,3 milyonluk nüfusa sahip Bulgaristan’da 1,5 milyon Müslüman yaşıyor.
AA

1 yorum

  1. adi guzel Selma kardesimiz bakiniz Osmanli zamaaninbda Turkiyede Turklerin isimleri Ahmed Mehmed Mustafa,kadinlari ise seningibi Selma, Sevda,Selma Fatma Ayseydi ve soy isimleride oglu ve kizi,ydi simdi bu Komunizmin kardesi Cumhiriyet doneminden den bugunuuz e kalma parça pina degersiz dag tas isimleriyle soy adlarina donusturuldu yaani bu mesela: Osman kizi Fadime,nin yerine kizlarimiza Fatma Kaya ismi verildi Ogullarimiza iseTun, Mert,Deniz Seki gibi degersiz karisik bulamaç sahte isimler getirildi bunun bir Model veye Modern olmasi çok yalniçdir kardesim Tam aksine bunlar tamaami olarak diyebilirizki Kompleksar anlamindane yazikki çirkin isimlerdirbunlari kimler icaadetti ki T.C,li Cumhuriyetciler Bulgaristan Túrklerinin kafalarina sokulan bu degersiz afedersiniz yaani artik ne desem ki bas ibozuk isimlerin túmú túm yalniçligiyla Bulgaristana sokulmustur neden basibozuk isim nedenide sudur mesela T.C,de Nuyay Aynurve baska bir çok kiz isimleri Bulgaristanda Erkek ismi degerinde kullaniliyor Ninelerimizin ve Dedlerimizinkullandiklari eski Isimler bugún neden kullanilmiyor Dinsizlikden Saygisizlikda Serefsizlikden dolayi kardesim. Modern Dúnya yokdur Dúnya ayni dúnya dir degisenide Milletin çogunlugunun sahtekaar olusudur Eski deyimle Yaani Ayir zamaan çagi bu çagda eskilere azhaabi saygisi,serefi, hurmeti degisti degisen budur saygideger kardeslerim.kusursa bakmayin degerli olun allaha ismarladik sag olun vaarolun ki insanliginizi ellerinizden kaybetmeyin.Yaslilarin degerini iyi bilin.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.