Kültürel Etkileşim Derneği : 'Sofya'da Fatma Sultan'ın mezarı bakımsız'

1 Aralık 2014 Pazartesi

Share this history on :
Kültürel Etkileşim Derneği üyeleri, Sofya'nın Orlandovtsi semtinde bulunan Türk mezarlığını ziyaret etti. 
Dernekten yapılan açıklamada 'rehberimiz Başmüftü Yardımcısı Sayın Vedat Ahmet'in verdiği bilgiler doğrultusunda burada defnedilen Fatma Sultan( V. Murad'ın kızı), 1878'den sonra ilk Sofya müftülerinden biri olan Hafız Bila. Fatma Sultan'ın mezar taşının, daha önce yapılan çirkin saldırıların izlerini taşımakla birlikte, bugünkü bakımsız hali ile de ziyaretçilere üzüntü veriyor. Üstelik bakımsız hali, devletin mezara el koyması için geçerli bir sebeptir. Fatma Sultan kabrinin yaknında bulunan ve aynı aileye mensup olduğu düşünülen iki mezarın da durumu içler acısıdır. Bu münasebetle yok olma noktasına gelen bu tarihi mezarların kurtarılması için gerekli çabaların sarfedilmesi gerektiğini düşünüyoruz' denildi.
Fatma Sultan, 30 Mayıs – 31 Ağustos 1876 tarihleri arasında sadece doksan üç gün tahtta kalan Osmanlı Sultanlarından V. Murad’ın kızıdır. Tarih kaynaklarında 19 Haziran 1879 tarihinde Çırağan Sarayı’nda doğduğu bildirilmektedir. Annesi Resan Hanımefendi’dir. Eşi Mahmud Refik olup tespit edebildiğimiz kadarıyla çocukları şunlardır: Ayşe Hatice Hanımefendi, Mehmed Ali Beyefendi, Celaleddin İris, Aliye Sultan. Eceli gelmiş ve yakalandığı hastalık sebebiyle sürgünde bulunduğu Sofya’da iken 23 Kasım 1930 tarihinde vefat etmiştir.

Ajans Bg 


0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.