Bal-Göç: 'İçimizden ortak ve tek bir adayda bütünleşelim'


1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan itibaren  anavatan Türkiye’mize Rumeli-Balkan coğrafyasından ve özellikle Bulgaristan’dan kitlesel soydaş göçleri yaşanmıştır.
Bulundukları yerleşim yerlerinin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatlarına büyük değerler katan bu insanların çok yoğun bir şekilde yaşadığı yerlerden birisi de Bursa’mızdır. Bursa’mız Türkiye’nin ve komşu coğrafyaların her yerinden göç alan güzide bir şehir olduğu gibi, Bulgaristan göçmenlerini de bağrına basan güzel insanların olduğu bir yerdir.
Demografik açıdan Bursa’mızın ekseriyetinin Balkan ve Rumeli kökenli olduğu herkesin malumudur. Bu ekseriyetin büyük çoğunluğunu ise “Bulgaristan göçmenleri”, yani halkın arasında bilindiği adıyla “muhacirler” oluşturmaktadır.
Öyle ki Bugün şehrimizde nüfus cüzdanında kendi doğum yeri olarak “Bulgaristan” yazan insanların sayısı yüzbinlerle ifade edilmektedir.

Bu insanların anavatanda doğan çocukları dâhil edildiğinde Bursa’mızın büyük çoğunluğuna karşılık gelen bir sayıya ulaşılmaktadır.
Bizler;
Rumeli-Balkan kökenliler,
Tuna - Rodop ve Deliormanlılar,
Diğer bir deyişle, “Bulgaristan Türkleri”
Kendilerinin, kendilerini bağırlarına basan Bursalıların, Türkiye’nin ve tüm insanların huzurunu, sükûnetini ve kardeşliğini esas alıp tüm yeteneklerimiz ile emek ve zenginliklerimizi Türkiye’ye ve insanlığa vermek için çalışmaktayız.  
Bursa’mızın, Ülkemizin ve Balkan Coğrafyasının sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesi için çok büyük katkılar sağlamaktayız. Şimdi bu katkımızı siyaset alanına –Merhum Sayın Mümin Gençoğlu’ndan sonra bir kez daha- ve  güçlü bir biçimde taşıma arzusundayız. Zira göçmenler siyaset yolu ile hizmetin önemini bilmektedir. Bu sebeple göç etme maksadı doğrultusunda yaşayan, sabırla çalışan ve Türkiye Cumhuriyetine ve Türk halkına şükran borcu içinde olan kişileriz.
Bizler bu açıklama metninde imzası bulunan Rumeli-Balkan ve özellikle Bulgaristan kökenli insanlarımıza hitap eden sivil toplum kuruluşları olarak ülkemizde 07 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine yönelik olarak belirli ilke kararları aldık ve bu kararları sizlerle ve kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
Temsilde adalet, ehliyet ve liyakat, ahde vefa ve emanete riayet hususunda hassas olan göçmen camiası içinde Türk milletini ve Bursa’yı temsile yetkili kişilerin varlığı camiamızın zenginliğidir. Bu zenginlik Ülkemizin ve Devletimizin yüksek menfaatleri için çalışan siyasi partilerine ve Yüce Türk milletine arz olunur.
İlk ve en önemli prensip kararımız:
Yüce Mecliste Camiamızı, Bursa’mızı ve milletimizi olduğu kadar
“Balkanlar'daki soydaş ve akraba toplulukları" yani Evlad-ı Fatihanı da temsil etme sorumluluğu taşıyacak olan kişinin,
“İÇİMİZDEN BİRİSİ”,
“YÜREĞİNİ VE MESAİSİNİ CAMİAMIZA ADAMIŞ BİRİSİ”
olması gerektiğidir.
Bu basın bildirisinde imzası olan tüm dernek ve STK başkanları olarak kamuoyuna deklare ederiz ki:
Bizler; “Bulgaristan Türkleri” olarak,
7 Haziran seçimleri için
İÇİMİZDEN BİR ADAY,
TEK VE ORTAK ADAY
belirlemeye ve bu adayın yanında ve arkasında olmaya;
kısa bir süre içerisinde belirleyeceğimiz bu TEK ve ORTAK ADAYI
her türlü kayıt ve şart altında “SONUNA KADAR” desteklemeye karar vermiş bulunmaktayız.

Bu karar camiamızı temsil eden Sivil Toplum Kuruluşlarının ve İleri Gelen Kişilerimizin de katıldığı geniş istişareler sonucunda alınmıştır.

Şu ana kadar herhangi bir siyasi parti veya kişi ismi telaffuz edilmeden yürütülen istişareler ile alınan bu karar camiamızın kesin ve nihai kararıdır.
Camiamız, yaklaşan 7 Haziran 2015 seçimlerinde İÇİMİZDEN ÇIKACAK ORTAK VE TEK BİR ADAY etrafında bütünleşme kararı almıştır. 

 Bal-Göç

5 yorum

 1. Süper bir düşünce.

  YanıtlaSil
 2. Toplumun güya önünde gidenler böyle küçük düşünürken peşinden gidenler büyük düşünse ne yazar. Sonra birde şu var, büyük düşünenler böyle küçük düşünenlerin peşinden gelir mi? Ön yargıları kırmak için küçük düşünmeyi izah edeyim. Bir çiçek bahar yapmaz demiş Atalarımız. Dolayısı ile neden sadece bir tane millet vekili, Bulgaristan Türklerini temsilen konuşuyorsun neden sadece Bursa'ya takılı kalıyorsun? Bu dar çemberden kurtulmak için yüksek matematiğe gerek yok, basit bir aritmetikle hemen İzmir,Yalova,Sakarya, İzmit,İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, Ankara v.s. ve Trakyayı hesaba katarak neden Türküye Cumhuriyeti yönetiminin bir parçası olmayı düşünmüyoruz. 1878 yılından bu yana Bulgaristan dan veya Balkanlar dan gelenlerin sayısı 15, 25 hatta bazı federasyon başkanlığı koltuklarını zapt eden arkadaşlarımız bu rakamları 36 milyonlara kadar yükseltiler. Milyon, Milyon! Yanlış yazmadım bunu seçim sonrası teşekkür konuşmasında geçen rakam bu. Sadece 1989 dan sonra gelenler bir milyondan fazla. Şimdi anlaşıldı mı neden küçük düşünüldüğüne karşı çıkmam? O zaman gerçekten neden sadece bir milletvekili diye soranlarınız çok olur inşallah.

  YanıtlaSil
 3. beyler 2015-01-22 19:54:40

  Siz önce BG Türklerine nasıl kurtarırız diye bir araya gelin.
  25 yıldır DPS BG Türküne ne faydası oldu en son Türkçe radyoları bile kapattılar.
  Türkçe tiyatrolar vardı DPS gözü önünde bir Türk bakanın bakanlığı sırasında kapatıldı.
  Neden 25 yıldır koşulsuz DPS yönetimine sahip çıkıyorsunuz bir kez bile BG Türkü için yazılı bildiri bile yayınlamadınız.
  Kalkmışız içinizden kimler milletvekili olur diye kampanya yapacaksınız.
  Siz önce BG Türklerine ve Pomaklarına sahip çıkamaya öğrenin.
  DPS yönetimine şu şu şartlarla sizlere destek veririz açıklaması yaparsınız basın yoluyla BG Türkü öğrenir.
  Beyler milletvekili ünvanı alınmaz hak edilir.
  25 yıldır BG Türk ve Pomak vekiller hak etmedikleri unvanını taşıdılar bi 25 yıl daha destekleseniz ne değişecek.

  karanfil 2015-01-23 11:26:39

  Zaman birlesme zamanı goc ettik geldik goc etmekle kalmayıp geliştik şimdi sıra diğer adımları atmaya ilerlemeye geldi siyasete ekonomide birleşmiş güç adımları atmalıyız

  söz halkın 2015-01-23 21:01:51

  Karanfil gardaş,
  şu resimin içinde hangisi milletvekili adayı olabilir, birleşelim kimin etrafında asıl konu bu bir dernek yöneticin etrafında mı olur ya da gerçekten hak eden dernek dışında birinin mi kimin?
  25 yıldır BG Türkün haklarını arayıp sormayan dernek yöneticilerin hangisi aday statüsünü kazandı bir belirtsinler de görelim.
  Bursa dernek başkanlarına bir soru.
  1983 yılı "Türk birliği" örgütü kuran 1984 yılı faaliyete geçen örgütün kurucusu 1985 yılı Kırcaali MVR 5 kattaki hücrelerden Bulgar milliyetçileri tarafından aşağı atılarak öldürülmek istendi Allah onu çok sevdi Bulgar zebanilerine rağmen yaşamasına izin verdi. Eminim kim olduğunu bile tahmin edemesiniz evet o yiğit Mestanlı'dan Osman Salifoğlu.
  İki yıl BG mapuslar Lovfça hastanesinde tedavi gördü sağlığı elverişli olmadığından dolayı yarım insan olarak evine gönderdiler.
  İşkencelerden sadece sağlığı değil aklı dengesini de bozmuştu Bulgar.
  25 yıldır unutulmuş yeşil Bursa'nın bir köşesinde hayatta kalma mücadelesi verdi ne yazık ki bu gün kanserin pençesinde Allahtan ümit beklemekte.
  Dava arkadaşı Mestanlı Ayvalı köyü mezarlığında kabri bulunan şehit Mustafa Ömer'in mezarına hanginiz varıp bir dua okudunuz da bu fotoğrafta utanmadan poz veriyorsunuz.
  Siz bu fotoğraftakiler neyin mücadelesini veriyorsunuz lütfen açıklayın da aday vekile destek verelim.

  YanıtlaSil
 4. TEK ADAY ÇOK GÜZEL ....İNŞALLAH BU İŞİN ALTINDAN BİR ...ÇAPANOĞLU ÇIKMAZ ......ÇÜNKÜ BİZ ...KARAMANOĞLU,LAR İHANETİ SEVERİZ ...TARİHİ BİLEN ANLAR NE DEMEK İSTEDİĞİMİ .....ALİ AY DOSTUMALİ...

  YanıtlaSil
 5. Limanını bilmeyen gemiye hiç bir rüzgar yardımcı olamaz demiş Atalarımız. Ben şu partiden adayım deyip adaylığını koymazsan iki düğünden kalmış davulcuya benzer işiniz. Partilerde ürktüler ve tam sizin bu demecinizi beklerlerdi zaten. İnşallah yanılırım fakat bunun sonucu tam bir fiyaskoya kokuyor, hayırlısı artık. Ancak bu kadar amatör ve saf olunabilir bu kadar siyasi kurdun arasında.

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.