Başmüftülük, Cuma Camisi saldırısını kınadı

Bulgaristan Diyaneti Başmüftülüğü, Filibe kentindeki Hüdavendigar Camisi'ne yapılan saldırıyı kınadı.

Başmüftülükten yapılan açıklamada, Cuma Camisi olarak da bilinen ve Filibenin merkezinde bulunan Hüdavendigar Camisi'nin yakılmak istenmesinin ve Müslümanların ibadet yerlerine yapılan sistematik saldırıların kendilerini endişelendirdiği belirtildi.
"Benzer saldırıların etnik ve dini temele dayalı barışı tehdit ettiği" ifade edilen açıklamada, bunun ülkedeki Müslümanların kendi içine kapanmasına neden olduğu ve "beklenmedik tepkilere neden olabileceği" kaydedildi. 
Açıklamada, olayın demokrasi ve insan haklarına yönelik ciddi bir tehdit olduğuna vurgu yapıldı. 
Başmüftülük açıklamada, ülkede sıklıkla meydana gelen benzer saldırıların, ceza kanununda "küçük çaplı holiganlık" olarak görülmesi nedeniyle engellenemediğini belirtti.
İlgili kurumlara çağrıda bulunulan açıklamada, bu tür saldırıların islamofobi, insanlık dışı hareketler ve dini inançlara saygısızlık çerçevesinde ele alınması istendi.
Diğer yandan Başmüftülüğün dağıttığı güvenlik kamerası görüntülerinde, bir kişinin cami girişindeki ahşap kısımlara yanıcı madde döktükten sonra iki yerden ateşe vererek olay yerinden uzaklaştığı görülüyor.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1421-1451 yılları arasında inşa edilen Hüdavendigar Camisi, bir gün önce yakılmak istenmiş, polis ismini açıklamadığı saldırganın yakalandığını duyurmuştu.

 BAL-GÖÇ: 'Mabetler kutsaldır'

Saldırıyla ilgili Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği de bir açıklama yaptı.
 "Bulgaristan'ın Filibe şehrindeki Hüdavendigar (Cuma) Camisine karşı bir kez daha tekrarlanan kundaklama ve yakma girişimini kınıyoruz.
Hangi inanca mensup olursa olsun, her dinin mensupları için mabetleri kutsaldır. Bir inancın mabedine yapılan saldırı bir yönüyle o inanca ve o inanca sahip olanlara karşı da yapılmış demektir.
Bulgaristan Cumhuriyeti'nde yaşayan Türk ve Müslümanlarında
ülkedeki mabetlerine saygı gösterilmesini beklemek en doğal hakkıdır. Mabetlere yapılan saldırılar etnik ve dini ayrılıkları körükleyen ve olumsuz neticelere yol açabilecek tehlikeli eylemlerdir.
Bu eylemleri önleme konunda tedbir almak ilgili ülkelerin güvenlik ve yönetim birimlerinin en önemli görevlerindendir. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur."


AА, Ajans Bg

1 yorum

  1. Bakiniz kardeslerim artik benim bildigime gore uç devadirFilibe halki tarafindan CUMAYA CAMII oldugu bilinen Hudavendigyaar camigi çesitli edepsizliklere maallolan vandallar,milliyetçiler sarhoslar ve va sayre gibi gasp içeriikli dusmanliklar hasil olunmustur yukaridaki satirlarimda duygularimi ispaat ettigim gibi bizim muabbedimiz artik uçuncu deva hayin saldiriya ugruyor devletimizde bu camiimize yapilan vandalliklari sadece kiniyor bu vandalliklar Bulgaristanin Toteliter doneminde dahi olmamisti Demokrasi anlayisi bi baska olmalidir bu vandallarin devlet Adaleti onune çikartilip gereken cezasini verilmesini çok isterdik ama maalesef bu olusamiyor Adalet yerini bulamiyor Muslumaan cemaatini kirilgaan ediyor maalesef ve kendi kendime soruyorum ki bu vandalizim bir kilisede veya sinegoga yapilmis olsaydi devletimiz acaba bunu sadece kinamakla birakirmiydi.HAYIR bu vandalliklarin sahtekyaarliklarin bir daha olmamasi sartiyla sanirim bu vandallarin cezaglari fevkaalyada buyuk olurdu. Allah Bulgaristanda ve Balkanlarda Muslumaan milletimizi ve camiilerimizi korusun.AMIIN.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.