Mudanya Gazeteciler Derneği, Sofya'da...

13 Ocak 2015 Salı

Share this history on :
Bulgaristan Gazeteciler Birliğinin (SBJ) konuğu olarak Sofya'ya gelen Mudanya Gazeteciler Derneği heyeti, Bulgar medya kuruluşları ve devlet kurumlarına ziyarette bulundu.

Mudanya Gazeteciler Derneğinin Avrupa Birliği'nin (AB) finansal yardımı ve Türkiye Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi'nin desteğiyle gerçekleştirdiği "Yerel Medya'nın AB ile Uyumu" adlı proje kapsamında Bulgaristan'da bulunan 45 kişilik gazeteci ve sivil toplum temsilcileri heyeti, SBJ Genel Sekreteri Snejana Todorova tarafından ağırlandı.
Projenin AB ortağı olan Bulgaristan Gazeteciler Birliğinin Sofya'daki merkez binasında düzenlenen toplantıda Genel Sekreter Todorova, Birliğin çalışmaları, etik kuralları ve ülkedeki diğer kurumlarla ilişkileri konusunda bilgi verdi.
Proje Koordinatörü Hüseyin Türker, ziyaretleri ile ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki yerel medyayı güçlü kılmak amacındayız. Bulgaristan'daki medyayla tanışarak, buradaki Osmanlı evleri, camileri ve medreseleri göreceğiz" dedi.
Bursa'nın Bulgaristan'dan göç almış olmasından dolayı projenin bir bölümünü Bulgaristan ile gerçekleştirmeye karar verdiklerini ifade eden Türker, projenin sonuçlarını bir belgesel olarak kitap haline getireceklerini söyledi.
SBJ Genel Başkanı Snejana Todorova da Birliğin Balkan ve Karadeniz ülkeleri ile işbirliğine büyük önem verdiğini, Türkiye'den gelen heyete Sofya, Pazarcık ve Filibe belediyelerinin yanı sıra parlamenterlerin ve diğer bazı kurumların temsilcilerinin de ilgi gösterdiğini kaydetti.
Heyet üyeleri yaklaşık bir milyon Osmanlıca belgenin saklandığı Bulgaristan Ulusal Kütüphanesinin Osmanlı Arşivini de ziyaret etti. Arşiv Müdürü Profesör Stoyanka Kenderova Türk heyetine tarihi Osmanlı belgelerini göstererek, Osmanlı Arşivi bölümünün çalışmaları ve 1993 yılından bu yana Türkiye ile yapılan işbirliği konusunda bilgi verdi.
Ziyaret kapsamında Pazarcık, Filibe şehirleri ve Borovetz kayak merkezini de ziyaret edecek heyet, Sofya'da siyasi partilerin milletvekilleri ile Bulgaristan Ulusal Televizyonu BNT1'in Türkçe Haberler editörlük ekibi ile bir araya gelecek.
15 ay olarak öngörülen ve 93 bin avro bütçeye sahip Yerel Medya'nın AB ile Uyumu Projesi, 2016 Ocak ayında son bulacak.
AA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.