TÜRKÇE YAYINLARIN AKTARILDIĞI RADYO VERİCİLERİ KAPATILDI

Bulgaristan'da Türklerin yoğun yaşadığı bölgelere devlet radyosunun Türkçe yayınlarını aktaran vericiler kapatıldı. Vericilerin kapatılması yayınları takip eden Türkler arasında tepkilere neden oldu. 

Bulgaristan devlet radyosu BNR'nin günlük üç saatlik Türkçe yayınlarını Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkenin güney ve doğu kesimlerine aktaran vericilerin kapatılması Türk toplumunun tepkisini çekti. Türkçe yayınların başladığı 1945 yılından bu yana sadece 1984-1989 yılları arasında ülkedeki Türklere karşı yürütülen silah zoruyla Bulgarlaştırma döneminde kapatılan Türkçe yayınlar, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yayının sadece bir vericiden aktarılması nedeniyle Türklerin yaşadığı bölgelerde dinlenemiyor. Özellikle orta yaşın üzerindeki Türkler tarafından dinlenen BNR'nin Türkçe yayınlarını ay başından bu yana takip edemediğini söyleyen Kırcaalili emekli öğretmen Fatme Mehmedali, "Cihazım bozulmuş diye tamirciye götürdüm ancak bozuk olmadığını ve yayınların durdurulduğunu öğrendim. Biz bu radyoyla büyüdük ve dinlemek istiyoruz. Neden kapattılar, kimse de bir açıklama yapmıyor" dedi. Avukat Mustafa Bayramali ise Bulgar radyosunun Türkçe yayınlarının uzun bir tarihi olduğunu belirtti. Bayramali, "Zamanında köyümüzde iki radyo cihazı vardı. Neredeyse tüm köy bu iki radyonun etrafına toplanırdı ve Türkçe yayınları dinlerdi. Maalesef 2015 yılının ilk günlerinden itibaren Türkçe yayınları bölgemizde dinleyemiyoruz. Sebeplerini kimse izah etmedi" şeklinde konuştu. 
 Bulgar devlet radyosu BNR, ülkede Türklerin yaşadığı bölgelere Türkçe yayınları aktaran vericilerin neden kapatıldığı konusunda açıklama yapmadı. Bulgar medyası Türkçe yayınların aktarıldığı Kırcaali, Şumnu, Razgrad, Tırgovişte gibi Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki orta dalga vericilerin kapatıldığını, yayınların sadece ülkenin kuzey batısındaki Vidin vericisinden aktarıldığını duyurdu. 

ERDİNÇ HAYRULLA: 'SORUN ÇÖZÜLECEK' 

Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) milletvekili Erdinç Hayrulla, radyo vericilerinin kapatılması ile ilgili konuyu Ulaştırma Bakanı ile görüştüğünü ve bakanin Türkçe yayınların tekrar iyi dinlenilebilmesi için gerekenin yapılacağını söylediğini belirtti. 

AA, Ajans Bg

2 yorum

  1. bundan uç yil once BAF Baskani sayin Sezgin Mumunun Kircaalimize kurdugu Ajans FM badinda yeni Turkçe radyonun çalismasini benimseyip "Kórún istedigi bir Allah verdi iki " diye sevindigimizde bak sen BNR nin Turkçe yayinindanda olduk simdi neyapalim artik Bulgarca dinleyip bulgarligi kabullenmemizmi gerekiyor bilemem fakat baska gorunen yol klavuz istemez artik kaldi ki Kircaalili halkinYunanistan Komotini,den yayin yapan CITY FM Radyosunu terciih edsinler. NE YAZIK KI BULGARISTANDA AKLI SELIIM TURLUGUNU VE TURKÇE SINI SEVEN TÚRK GENCI KALMAMIS Bu olsaydi HÓH DENEN ÇADIRCI YÓNETIMI DA 0.2 .01.2015.de bu MILLETI SOFYAYA KULTUR BAKANLIGININ BASBAKANLIGIN VE CUMHURBASKNLIGININ ÓNÚNE GONDERME YAPARDI. AMA NERDEEEE.EY KORMANÇO SEN PARANI ALSUS VE YAPACAGINDAN GERI KALMA SONRA OY ZAMAANI GELDIGINDE O GARIBAN MILLETE DOLANDIRICILIK YAP APTALLIKDAN BASKA YAPACAGINIZ BIRSEY YOKDUR.

    YanıtlaSil
  2. Hak aramayı bilmiyoruz,sözde temsilcilerimiz hakkımızı savunmasalar da onları sandıkta her seferinde ödüllendiriyoruz,haklarımız gasp edilirken ve değerlerimize saldırılırken tepkisiz kalıyoruz,yozlaştık,hissizleştik,tek derdimiz maddi çıkarlar.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.