Türkiye’de en fazla Bulgaristan göçmeni yaşıyor

14 Ocak 2015 Çarşamba

Share this history on :
İnsanoğlu asırlardır kâh birtakım ihtiyaçlarla kâh savaşla, kıtlıkla yeni coğrafyalara yolculuk etmiş, oralara yerleşmiş. Bu yolculuk bugün de benzer sebeplerle devam ediyor, birçok ülkede mülteci/göçmen mevzuu güncelliğini koruyor. Son 24 yılda göçmenlere yönelik araştırma yapan Amerikan Pew Araştırma Merkezi,Eylül ayının başında yayınlanan araştırmada ülkelerdeki göçmen nüfusuna dikkat çekti. Araştırma kategorisinde uluslarası göçmen sınıfına girmek için bir kişi, doğduğu ülkeden 1 yıl veya daha fazla süre başka bir ülkede yaşaması gerekiyor. Göçün nedenlerinin savaş, kıtlık gibi sebeplerden meydana geldiğini, göç edenlerin daha iyi yaşam için umut yolculuğuna mahküm kaldıkları belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM)’ye göre Filistinliler gibi başka bir ülkede mülteci kampında doğan çocuklar da göçmen sınıfına dahil ediliyor. Türkiye’yi de ele alan araştırmaya göre 1990’dan bu yana başka ülkede doğup Türkiye’de yaşayan 1 milyon 860 bin göçmen var. En çok göçmen grubunu oluşturanlar arasında Bulgaristan göçmenleri olduğu açıklandı. Bulgaristan göçmenlerinin sayısı ise 710 bin olarak gösterildi. Fakat, Türkiye’deki genel rakama Suriye’den gelen mülteciler henüz dahil edilmedi. Bulgaristan göçmenlerini 410 bin kişiyle Almanya, 110 bin kişiyle Sırbistan izliyor. Tam aksine, Türkiye’de doğup başka bir ülkede yaşayan Türkiyeli sayısı ise 3 milyon 110 bin. Türkler en çok Almanya (1 milyon 540 bin), Fransa (260 bin) ve Hollanda’yı (200 bin) tercih etmiş. Araştırmaya göre en çok göçmenin yaşadığı ülke ABD. Yaklaşık 46 milyon göçmenin olduğu ABD’de ilk sırayı 13 milyon kişiyle Meksika alıyor. Çinliler, Hintliler ve Filipinlilerin ilk sıraları aldığı ABD’de dünyanın birçok ülkesinden insan yaşıyor. Avrupa ülkeleri de göçmen çeşitliliğin fazla olduğu coğrafyalar. 80 milyon nüfuslu Almanya’da yaklaşık 10 milyon göçmen yaşıyor. Almanya’daki göçmenler arasında 1 milyon 540 bin ile ilk sırayı Türkler alırken, 1 milyon 150 bin ile Polonyalılar ikinci büyük göçmen grubu oldu. 65 milyon nüfusu bulunan İngiltere’de, yaklaşık 8 milyon göçmen yaşıyor ve ilk sırayı 760 bin kişiyle Hintliler alıyor. Fransa’da 7,5 milyon göçmen yaşarken, İtalya’da yaklaşık 6 milyon, Rusya’da 11 milyon göçmen yaşıyor.
130 bin göçmen Bulgaristan’a geri döndü
Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçler 1878’den itibaren farklı aralıklarla 1989 yılına kadar sürdü. 1989 göçünden sonra yaklaşık 130 bin Bulgaristan Türkü, geçim imkanı bulamadıkları için, bir sene içinde Bulgaristan’a geri dönmek zorunda kaldı. Tüm mallarını Bulgaristan’da bırakmak zorunda kalan göçmenler için “Özallı Yıllar” büyük bir avantaj oldu. Göçmenlere yönelik 8 aylık kira yardımı, bazı işyerlerine konulan göçmen işçi kontenjanı ve göçmen konutları Turgut Özal’ın eseriyle ümit buldu. Günümüzde ise iş bulma, yerleşim gibi problemler ortadan kalktı; Bulgaristan Türkleri, biriktirdikleri sermaye ile büyük yatırımların peşinde koştu. Bulgaristan göçmeni Türklerin, kimseye yük olmadan, çalışıp emekleriyle kazanarak son yıllarda Türkiye’nin en büyük insan yatırımı oldukları belirtiliyor.

Zaman

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.