Ortodoks Kilisesi'nin temsilcileri “Hoşgörü Mevlidi”ne katılmadı

13 Şubat 2015 Cuma

Share this history on :
Saldırıya uğramasından bir yıl sonra Filibe Muradiye Camisinde “Hoşgörü Mevlidi” düzenlendi. Ortodoks Kilise'sinin temsilcileri, “Hoşgörü Mevlidi”ne davetli olmalarına rağmen katılmadı.
 “Hoşgörü Mevlidi”, Filibe Bölge Müftülüğü tarafından Filibe Muradiye (Cuma) Camii’nde Cuma namazı öncesinde gerçekleştirildi.  
Cuma Camisi, geçen yıl Şubat ayında bir grup aşırı milliyetçinin saldırısına uğramıştı. 
Etkinliğe, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Başmüftü Mustafa Aliş Hacı, T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, T.C. Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, HÖH Milletvekilleri Cevdet Çakırov, Şabanali Ahmed, Hüseyin Hafızov, HŞHP Kurucu Başkanı Kasım Dal, Filibe Belediye Başkan Yardımcısı Petır Zehtinski, Filibe Emniyet Müdürü Plamen Uzunov, Filibe Merkez Savcısı Gergana Mutafova, Filibe Şalom Derneği Başkanı Svetozar Kalev ve bazı bölge Müftüleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 


BİR YIL ÖNCE YAKILMAK İSTENMİŞTİ


Cuma Camisi, geçtiğimiz yılın Şubat ayında aşırı milliyetçiler tarafından yakılmak istenmişti. Camiye yapılan saldırının ardından Bulgaristan'da temaslarda bulunan ve o dönem Dışişleri Bakanı olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan başmüftüsü Mustafa Haci ile birlikte saldırıya uğrayan camide incelemelerde bulunup cuma namazını burada kılmıştı. 0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.