Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi, Alevi Toplumunun Temsilcileriyle Görüştü

28 Mart 2015 Cumartesi

Share this history on :
Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali'nin Mandacı köyünde bulunan Elmalı Baba Türbesini ziyaret etti ve Alevi sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.
Büyükelçi Gökçe ve Başkonsolos Aktaş, Elmalı Baba Tekkesi Başkanı ve Alevi dedesi Mehmedali Halife, Güney Bulgaristan Cem Vakfı Başkanı Mustafa Mustafa ve Başkan Yardımcısı Mustafa Ahmet'in yanı sıra bölge müftüleri ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi belediye başkanları tarafından karşılandı.
Büyükelçi Süleyman Gökçe, burada yaptığı konuşmada Bulgaristan'da yaşayan soydaşların, gençlerin ve çocukların refahı ve mutluluğunun kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek, "Birlik, beraberlik ve kardeşliğin önemini idrak eden, farkında olan ve bilen gençlerimizi hep birlikte yetiştireceğiz" dedi.
Büyükeçli Gökçe, soydaşların Bulgaristan'daki mevcudiyetlerini koruyacak, dinlerine, dillerine, örf ve adetlerine her zaman olduğu gibi sahip çıkacak, geliştirecek ve tanıtacak nesillerin mevcudiyeti kendileri için mutluluk kaynağı olduğunu belirtti.
"Dilinizin, dininizin, kültürünüzün ve değerlerinizin korunmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında tabiatıyla her zaman ve her daim sizler öncülük edeceksiniz, bizler de destekçiniz olacağız" diyen Gökçe, yüzyıllar boyunca bu topraklarda hoşgörüyü erdemi, irfanı ve insan sevgisini vaaz eden Elmalı Baba'nın türbesinde bulunmanın kendisi için ayrıcalık olduğunu vurguladı.
Gökçe, Alevi toplumunun temsilcilerine seslenerek Türkiye'nin daima yanlarında olacağını ifade ederek "Sizinle aynı yemeğe, aynı lokmaya ortak olmaktan memnuniyet ve bahtiyarlık duyuyoruz" dedi.
Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin Elmalı Baba Türbesini ziyaret etmesinden son derece memnun kaldıklarını söyleyen Alevi toplumunun temsilcileri ise ilk defa bir Türk büyükelçisinin kendilerini ziyaret ettiğine dikkat çekti.
AA

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.